Archiwum

Kleinur, czyli islandzkie faworki

Dzisiaj proponuję kulinarną wyprawę na… Islandię, która intryguje nie tylko naturą i krajobrazami ale także kuchnią: chleb wulkaniczny pieczony przez dobę pod ziemią, zupa rybna z mleczkiem kokosowym, krem z homara, czy baranie łby gotowane po usunięciu futra i mózgu i serwowane jako superdelicje świąteczne.

Wzloty i upadki rodu Hauke

Wielka jest siła oddziaływania polskiej historii, kultury, tradycji, języka. Była ona tak wielka, że nawet w czasie rozbiorów cudzoziemcy, a tym bardziej ich potomkowie stawali się wielkimi polskimi patriotami. Przykładem niech będzie Fryderyk Chopin syn Francuza i Polki, a także Jan Matejko syn Czecha i Niemki. Nikt nie wątpi, że Chopin i Matejko byli wielkimi polskimi patriotami.

Pamiętnik znaleziony w szpitalnej szafce

Póki telewizja jest jeszcze naszym, na razie tylko przymkniętym, oknem na świat, to oglądajmy, póki nie domkną. Oglądałem. Był przegląd szopek krakowskich. Może jeden z ostatnich. Przecież już mamy i pewnie długo będziemy mieli tylko jedną szopkę – ogólnopolską i w około 20 procentach prawie narodową

Islandia – wyspa fascynująca

Z czym kojarzy się Islandia? Pierwsze skojarzenia są oczywiste: z krainą wiecznego lodu, z przejmującym głosem Björk, z Rejkiawikiem, fiordami, pewnie też z reniferami. Dla Dariusza Hankiewicza i Krzysztofa Saka Islandia to kraina, gdzie można spotkać nieskażoną ludzką obecnością naturę. Taką jak w biblijnym opisie trzeciego dnia stworzenia.

Pigułka kulturalna

Zaledwie 140 stron gęstej, kontemplacyjnej prozy; żadnych akapitów; oddzielonych dialogów i to, co najpiękniejsze – długie, nieprawdopodobnie długie zdania (pierwsze, rozpoczynające powieść to… 35 wersów!) – ale czytając zupełnie się tego nie czuje.

Między wiarą a rzeczywistością

Na oficjalnej stronie internetowej NZOZ Szpitala Powiatowego, zarządzanego przez Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o., pod wyróżnionym czerwonym kolorem słowem „misja” (z prawej strony na lewo) przesuwa się ujęty w cudzysłów komunikat: „dobro chorego najwyższym celem naszego działania”. Jest to modyfikacja etycznego kanonu ojca medycyny Hipokratesa: salus aegroti suprema lex esto – dobro chorego najwyższym prawem.

Zadąć w dudy

z Arturem Machajem, absolwentem lubelskiego UM, stażystą w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie i dudziarzem, rozmawia Anna Augustowska

Dobrze zasłużony – więc wyróżniony

W grudniu w czasie kolejnej edycji konkursu organizowanego przez firmy Vena Art i Intrograf przyznano tytuły Bene Meritus Terrae Lublinensi osobom, które w szczególny sposób promują nasz region.

Noworoczne Spotkanie Lekarzy Emerytów

Tradycją stały się już Noworoczne Spotkania Lekarzy Emerytów z południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, organizowane przez Bialsko-Podlaską Delegaturę Lubelskiej Izby Lekarskiej. W tym roku także, 6 stycznia 2016 r., w restauracji „Dukat” zebrało się kilkadziesiąt osób, lekarzy emerytów z Białej Podlaskiej,