Wydarzenia kulturalne medicus.lublin.pl

14 czerwca zaczyna się „Śleboda/ Danutka”, kolejna edycja festiwalu upamiętniającego Danutę Szaflarską. W programie wydarzenia: spektakle, koncerty, rozmowy o polskim filmie i teatrze zaplanowane w Teatrze Starym w Lublinie. 17 czerwca o godz. 20 na zakończenie festiwalu na Rynku Starego Miasta zaplanowano koncert „W blasku nocy”, podczas którego dwie aktorki dostaną nagrodę „Gong Danutki”. Tegorocznymi laureatkami są Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska. Koncert będzie podróżą nawiązującą w subtelny sposób do aury letniego wieczoru i nocy zawartej w „Poemacie o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Bartek Wąsik, wystąpią m.in.: Ralph Kaminski, Mela Koteluk, Piotr Zioła. Trwa sprzedaż biletów (75-150 zł). Pełny program i informacje o wejściówkach na poszczególne wydarzenia na www.teatrstary.eu.

2 lipca to ostatni moment by zoba- czyć wystawę „Afrodyta”, na której prezentowane są najciekawsze prace studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocła- wia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Po- znaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2023 r. jest Afrodyta, bogini miłości,   piękna,   kwiatów,   pożądania i płodności. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multi- medialnych lub innych form instalacji przestrzennych.

Wstęp na ekspozycję w Centrum Spotkania Kultur bezpłatny. Wystawa towarzyszyła Festiwalowi Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2023.

Od 6 do 9 lipca będzie trwał festiwal znany wielbicielom muzyki alternatywnej z całej Europy. Na błoniach pod lubelskim zamkiem będą koncerty, projekcje, spotkania literackie. Gdy zamykaliśmy to wydanie, organizatorzy jeszcze nie ujawnili całego programu. Na razie wiadomo, że będzie brytyjska formacja muzyki elektronicznej „Ladytron” oraz Stian Westerhus, norweski producent i gitarzysta, i Nuha Ruby Ra, wschodząca gwiazda londyńskiej sceny muzycznej. Wstęp wolny. Więcej informacji o programie na innebrzmienia.eu.

Dwudniowy festiwal Letnie Brzmie- nia zaplanowano na 21 i 22 lipca. Kon- certy będą w Browarze Perła w Lubli- nie. Na scenie: Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski z projektem „Za- lewski śpiewa Niemena”. Wystąpią też siostry Paulina i Natalia Przybysz. Za- śpiewa również Vito Bambino.

Kolejni wykonawcy to: Zalia, Mery Spolsky, Szczyl, LemON, Igna- cy, Rubens, Ars Latrans Orchestra. Trwa sprzedaż karnetów (od 299 do 359 zł) i biletów, szczegóły na stronie letniebrzmienia.pl.

Carnaval Sztukmistrzów, organizowany od 27 do 30 lipca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Lublinie. Występy artystów nowego cyrku, sztukmistrzów, iluzjonistów, buskerów, akrobatów można będzie oglądać w wielu miejscach miasta, wprost na ulicach i placach. Na błoniach pod zamkiem pojawią się cyrkowe namioty. W chwili zamykania tego wydania nie było jeszcze programu wydarzeń. Pojawi się na stronie organizatora – Warsztatów Kultury.

W tym roku Carnaval Sztukmistrzów będzie miał szczególną kontynuację, od 29 lipca do 6 sierpnia w Lublinie będą uczestnicy 45. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (EJC). EJC

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, czyli festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego w tym roku będzie powiązany z faktem, że Lublin w 2023 r. jest Europejską Stolicą Młodzieży. Ludowa muzyka, rzemiosło i sztuka to nie tylko domena doświadczonych mistrzyń i mistrzów, lecz także młodych, którzy chcą przejmować od nich tradycję, by mówić o niej własnym, współczesnym językiem. Dzięki temu podczas festiwalu spotkamy wielu muzyków i rzemieślników, którzy choć reprezentują młode pokolenie, to z dużą świadomością oraz pasją kontynuują to, co przekazali im najstarsi.

Festiwal na Starym Mieście potrwa od 18 do 20 sierpnia.