Przepis na… Zanim nastanie jesień, czyli… młoda kapusta

Wakacje mają się ku końcowi, ale na szczęście jeszcze nie na warzywnych straganach. Chociaż ceny na nich… lepiej nie mówić. Ale warzywo, które chcę zaproponować, na szczęście tanieje. Dlatego to nie przepis na nowalijkę, ale na ciut później. Chodzi o kapustę. Kapusta (Brassica L.) to bez wątpienia królowa warzyw. Zalicza się ona do warzyw tzw. krzyżowych. Nazwa pochodzi stąd, że na etapie wzrostu kwiatów pojawia się na roślinie krzyżyk. Kapusta ma wiele odmian, spośród których warto wyróżnić trzy: kapustę białą, tę najpopularniejszą i najczęściej używaną, kapustę czerwoną, delikatniejszą w smaku, mającą naturalne barwniki pochodzenia roślinnego, i kapustę włoską o karbowanych liściach. Tę często spotykamy w rosole.

Kapusta ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, oczyszczające, wspomagające pamięć, przeciwzapalne, moczopędne, antyseptyczne, gojące, przeciwwrzodowe, tonizujące, regenerujące organizm. Świetnie wzmacnia odporność, działa przeciwnowotworowo. To między innymi z tego warzywa w 1928 r. Szent Györgyi wyodrębnił witaminę C. Nie będę tu wymieniał schorzeń, na które pomaga. Podaje się ją na surowo i przetworzoną, również kiszoną. Sami wiecie, na co dobry jest sok z  kiszonej kapusty. My zajmiemy się dzisiaj młodą kapustą. Oto jej dokładne wartości odżywcze w 100 g – energia: 25 kcal, białko: 1,28 g, węglowodany: 5,8 g, błonnik: 2,5 g, wapń: 40 mg, żelazo: 0,5 mg, magnez: 12 mg, fosfor: 26 mg. Tyle teorii, a teraz praktyka.

Składniki:
1 młoda kapusta – do 1-1,5 kg
1 pęczek koperku
2-3 szklanki wody
⅔ kostki masła – 100 g
1,5 łyżeczki soli
½ łyżeczki pieprzu
1,5 łyżeczki cukru
1 łyżeczka kminku
1-2 łyżki octu jabłkowego ( wersja nr 2 – sok z 2 cytryn)
4-6 młodych ziemniaków
2 średnie cebule cukrowe posiekane drobniutko
1 łyżka klarowanego masła do smażenia
Wykonanie:
Wersja nr 1 – młoda kapusta z koperkiem, delikatna:
Z kapusty po jej umyciu zdejmujemy odstające, mniej jędrne liście. Całą główkę dzielimy na ćwiartki. Każdą szatkujemy cienko nożem (nie używamy szatkownicy, w przypadku młodej kapusty się nie sprawdza). Odrzucamy jedynie głąb. Kapustę wkładamy do garnka, dodajemy wodę pod pokrywkę i gotujemy na małym ogniu do 20 minut. Potem dodajemy sól, masło, posiekany koperek i łyżkę octu. Całość mieszamy do rozpuszczenia masła. Już po 3 minutach nasza kapusta jest gotowa.
Wersja nr 2 – z zasmażką:
Pokrojoną kapustę wkładamy do garnka, dodajemy wodę pod pokrywkę, gotujemy na małym ogniu do 20 minut. Dodajemy po tym czasie koperek, sól, pieprz i cukier. Nie dokładamy masła do kapusty, ale rozpuszczamy je na patelni, dodajemy 1 łyżkę mąki pszennej i zasmażamy na jasno złoty kolor, stale mieszając. Dodajemy zasmażkę i po 3 minutach danie jest gotowe (możemy dodać też pokrojony w kostkę, podsmażony boczek). Wodę możemy zastąpić wywarem np. ze skrzydełek kurczaka z drobno pokrojoną marchewką. Możemy też dodać łyżeczkę koncentratu pomidorowego.
Kapustę serwujemy w miseczkach, a obok ugotowane ziemniaki posypane koperkiem i podsmażoną na złoto brązowo cebulką.
Smacznego.