Kolonospokopia – chroni przed rakiem

Od maja w woj. lubelskim można bezpłatnie wykonać kolonoskopię w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w 19-tu pracowniach endoskopowych. Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ rozstrzygnął dodatkowe postępowania konkursowe.

Pracownie te są w Lublinie, Puławach, Biłgoraju, Zamościu, Łęcznej, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Parczewie, Białej Podlaskiej, we Włodawie, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim oraz w Chełmie. Szczegółowy wykaz miejsc dostępny jest na stronie internetowej lubelskiego OW NFZ.

Do udziału w programie uprawnione są osoby  w wieku 50-65 lat lub  w wieku 40-49 lat, jeśli mają bądź mieli krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego. Do badań profilaktycznej kolonoskopii  kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat.
Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Do udziału w nim nie jest wymagane skierowanie. Wystarczy zgłosić się do jednej z dzięwiętnastu pracowni endoskopii, które realizują program.

– Celem programu jest zmniejszenie umieralności i zapadalności na ten nowotwór.
Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe – wyjaśnia Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ.

Program profilaktyczny z jednej strony pozwala więc na wczesną interwencję w przypadku nowotworu jelita grubego, czyli na podjęcie leczenia jeszcze w okresie bezobjawowym choroby, a drugiej – poprzez usunięcie polipów może zapobiec wystąpieniu choroby w przyszłości.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce – co roku notuje się około 18 000 nowych zachorowań. Rozwija się ze łagodnych zmian, tak zwanych polipów. Taka zmiana może rozwijać się kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczne obniżenie ryzyka zachorowania. Nawet w przypadku zachorowania, wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

aa