Kiedy lekarzom rodzą się dzieci

Komisja Socjalno-Bytowa

– Mamy trzy córki, ale tylko raz skorzystaliśmy z becikowego, które Lubelska Izba Lekarska przyznaje z racji urodzenia dziecka – mówi lekarz Jacek Kępa, pediatra z WSSz im. Wyszyńskiego w Lublinie. – Z prostego powodu – kiedy na świat przychodziły dwie pierwsze córki, jeszcze go nie było.
To prawda – najstarsza, rezolutna i bystra Aleksandra ma 8 lat, jasnowłosa Barbara skończyła 6 lat, a malutka Julia urodziła się 14 kwietnia br. Trzy córki doktora Jacka Kępy i jego żony Izabeli rosną pod ich troskliwą opieką.
– Rodzina to najwyższa wartość i szczęście. Prawdziwy cel w życiu, ale też wyzwanie – podkreślają rodzice dziewczynek. – Trzeba umieć wszystko zaplanować, mieć logistykę w jednym palcu, bo pogodzenie pracy zawodowej lekarza z życiem rodzinnym, szczególnie teraz, kiedy dziewczynki są jeszcze małe i wymagają stałej opieki, dowożenia do szkoły i przedszkola
itd. – nie zawsze jest proste – mówi Jacek Kępa, który pracuje na dwóch etatach: w szpitalu a także w poradni lekarza rodzinnego. Żona jest farmaceutką.

• Czy becikowe to ważna pomoc dla młodej rodziny?
– Bardzo to cenimy, nie tylko z powodów finansowych – chociaż to też ważne, bo za otrzymane pieniądze kupiliśmy wózek, ale także z powodów ludzkich. Ta inicjatywa to dla nas dowód, że Izba wspiera osoby z małymi dziećmi, że podkreśla w ten sposób, jak ważną wartością jest młode pokolenie – mówi Kępa. – Ważne jest także to, że tu nie ma podziałów i kryteriów finansowych, jak w przypadku becikowego od państwa. Każde nowo narodzone dziecko lekarskie dostaje to wsparcie – zaznacza Izabela Kępa.
Pytam, czy wybrana specjalizacja – pediatria – ułatwia wychowywanie dzieci? – Sądzę, że pod pewnymi względami tak, ale ja po prostu kocham moją rodzinę i wiem, jak bardzo lekarzowi jest ona potrzebna – to azyl, do którego wracam po pracy – podkreśla Jacek Kępa.
Anna Augustowska

Świadczenia z tytułu urodzenia dziecka w wysokości 1 tys. zł przyznawane są przez Lubelską Izbę Lekarską od stycznia 2018 roku.
W 2018 roku przyznano 165 świadczeń na kwotę 165 tys. zł. Od stycznia 2019 roku udzielono 70 świadczeń z tytułu urodzenia dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *