Jedną z najbardziej skomplikowanych operacji w chirurgii przewodu pokarmowego – resekcję przełyku z jednoczesną rekonstrukcją usuniętego narządu u 52‑letniego mężczyzny – przeprowadzono w piątek 3 marca w II Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego SPSK1 w Lublinie.
Ta skomplikowana i trwająca nawet 7 godzin operacja obejmuje trzy obszary ciała ludzkiego: klatkę piersiową, jamę brzuszną i szyję. Lubelscy specjaliści pod kierownictwem prof. Tomasza Skoczylasa jako nieliczni w Polsce wykonują tę operację technikami minimalnie inwazyjnymi.
– Obecnie operacje resekcji przełyku przeprowadzamy wyłącznie jednoczasowo wykorzystując dostęp torakoskopowy w obrębie klatki piersiowej i laparoskopowy w obszarze jamy brzusznej – informował prof. Skoczylas.
Prof. Tomasz Skoczylas wyjaśnił, że rak przełyku jest chorobą rzadką – rocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 1,3 tys. takich przypadków, z czego do operacji kwalifikuje się około 200 osób. W lubelskiej klinice rocznie z tego powodu jest operowanych ok. 20‑30 pacjentów.
(Więcej na ten temat w kwietniowym wydaniu Medicusa)
2023-03-05
Zobacz również: