Blisko 9 tysięcy mieszkańców Lubelszczyzny – głównie z powiatu łęczyńskiego – wzięło udział w projekcie „Stop boreliozie” i skorzystało z badań w tym kierunku. Boreliozę wykryto aż u 1362 osób, co stanowi 15, 53 proc. wszystkich uczestników.
We wtorek 28 marca podsumowano trwający dwa lata projekt, który był realizowany przez szpital w Łęcznej i NZOZ Salmed w Łęcznej.
Projekt „Stop boreliozie!” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej – wartość to ponad 2 mln 300 tys. zł – i skierowany był do mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka: rolników i leśników, którzy podejrzewali u siebie boreliozę lub miały kontakt z kleszczem.
Jak podkreślił prof. Krzysztof Tomasiewicz kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wszystkim osobom, u których stwierdzono boreliozę oferowano też leczenie. – Ta choroba wcześnie wykryta daje się szybko wyleczyć. Zwykle potrzeba trwającej trzy tygodnie kuracji antybiotykowej.
W przypadku osób, u których istniało ryzyko choroby wydawano skierowanie na wykonanie testów diagnostycznych tj. test ELISA w klasie IgM oraz w klasie IgG. W sytuacji gdy wynik testu ELISA był pozytywny bądź wątpliwy, pacjent był kierowany przez lekarza na dalszą diagnostykę tj. test Western – blot (test potwierdzający) w klasie IgG oraz w klasie IgM.
Wyniki badań diagnostycznych były interpretowane przez lekarza wraz z informacją o ewentualnej potrzebie konsultacji z lekarzem specjalistą w zakresie chorób zakaźnych.
aa
2023-03-28
Zobacz również: