Setna rocznica śmierci doktora Bronisława Chącińskiego jest okazją by w jego przypadku Zaduszki trwały cały rok. Młodzi ludzie w Łukowie poznają tę bardzo ważną dla miasta postać.
Gra terenowa, której celem było przejście trasy i znalezienie kodów QR w miejscach związanych z Bronisławem Chącińskim czy wymyślenie hasła promującego 2022 rok, jako Rok Bronisława Chącińskiego, to niektóre zadania czekające na uczestników działań upamiętniających XIX‑wiecznego lekarza. Zwycięzców poznamy 15 listopada.
Bohater akcji nie miał 30. lat, gdy po uzyskaniu doktoratu w Pradze osiedlił się w Łukowie i otworzył prywatną praktykę. Po kilku latach zaczął pracować jako lekarz miejski. Z tutejszym szpitalem był związany do śmierci, kilkanaście lat pełnił funkcję ordynatora.
Miasto i mieszkańcy zawdzięczają mu wiele, bo doktor oprócz pracy zawodowej – był specjalistą z zakresu położnictwa, chirurgii, chorób wewnętrznych i zakaźnych – wiele czasu poświęcał na działalność samorządową i społeczną. Od Łukowskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, powiatowy PCK, przez Straż Ogniową czy Towarzystwo Dobroczynności po radę miejską. Zainicjował budowę łaźni i elektrowni. Obie nieruchomości istnieją w Łukowie do dziś.
Śmierć lekarza była szokiem dla lokalnej społeczności, Chąciński zmarł 13 czerwca 1922 roku na serce, podczas publicznego wystąpienia.
Jego grób na łukowskim cmentarzu jest świeżo odrestaurowany, w zeszłym roku mieszkańcy uzbierali fundusze na remont nagrobka swojego pierwszego w mieście honorowego obywatela. Jego imię nosi jedno z łukowskich osiedli i Szkoła Podstawowa nr 4 w Łukowie.
(oprac. jkg)
Uczestnicy gry miejskiej organizowanej przez Łukowski Ośrodek Kultury i Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Fot. ŁOK
2022-11-01
Zobacz również: