Z badań wynika, że mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy. Naukowcy znajdują zależność między hormonami a infekcją SARS‑CoV‑2
Naukowcy zauważają, że kobiety, szczególnie przed pięćdziesiątką, rzadziej cierpią na ostre infekcje COVID‑19 niż mężczyźni, co ma związek m.in z pozytywnym działaniem estrogenów na układ sercowo‑naczyniowy.
– Chodzi o działanie przeciwzapalne, poszerzenie ściany tętnicy, poprawę funkcji nabłonka naczyń krwionośnych. Estrogeny z jednej strony chronią przed cięższymi objawami COVID‑19, ale z drugiej mogą wpłynąć na rozwój objawów długoterminowych, na tzw. long‑covid lub post‑covid. Może się z tym wiązać także hipoteza podłoża autoimmunologicznego long‑covid, która zdaje się uzasadniać częstsze występowanie tego zespołu u kobiet – mówiła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster‑Ciesielska, ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.
– W rzeczywistości odpowiedź immunologiczna powiązana z genami i gospodarką hormonalną jest silniejsza u kobiet niż u mężczyzn, co stanowi miecz obosieczny: skutki ostrego COVID‑19 są cięższe u mężczyzn, ale reakcje autoimmunologiczne są częstsze u kobiet – zwróciła uwagę wirusolog.
Dlaczego na długotrwałe objawy COVID‑19 skarżą się kobiety przed menopauzą? Badacze są zdania, że prawdopodobnie wiąże się to z silną współpracą hormonów i układu odpornościowego, która może potęgować objawy longcovidowe.
– Ten parasol estrogenowy zamyka się u kobiet po menopauzie, co właściwie zrównuje kobiety z mężczyznami jeśli chodzi o wrażliwość na różne infekcje wirusowe – dodaje prof. Szuster‑Ciesielska.
Zwróciła uwagę również na to , że wiele objawów post‑covid, jak zmęczenie, bóle mięśni czy kołatanie serca, w znacznym stopniu podobnych jest do dolegliwości związanych z menopauzą. I podkreśliła, że mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji.
– Testosteron wydaje się stymulować ekspresję cząsteczek, które ułatwiają infekcję SARS‑CoV‑2. Ponadto androgeny mogą potęgować zwiększenie produkcji cytokin i wpływać na zmniejszenie odpowiedzi przeciwciał na patogeny – zaznaczyła ekspertka.
(oprac.jkg)
Fot. Iwona Burdzanowska
2022-10-17
Zobacz również: