Lekarze, którzy pracowali w szpitalu wojskowym w Lublinie opowiadali, że składowane na terenie placówki bloki kamienne to elementy pomnika z placu Litewskiego. Służby konserwatorskie sprawdzają tę hipotezę.
Bloki piaskowca mają wysokość około 40 cm i są obrobione dłutem. Nie widać żadnych inskrypcji, ale jeszcze nie zaglądano na ich spód. Obok leżą niskie płyty z piaskowca, których boki mają centralnie biegnące dłutowane szlaczki. Tyle na razie wynika z oględzin służb konserwatorskich, które zostały zawiadomione, że na terenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie składowane są kamienne elementy. Według relacji jaką przekazał pracownik placówki, który zawiadomił urzędników bloki to elementy rozebranego lubelskiego pomnika Nieznanego Żołnierza, który został wzniesiony w okresie międzywojennym na placu Litewskim.

Jedyna fotografia pomnika pochodząca ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie
Trwają prace by używając podnośnika ruszyć płyty szukając inskrypcji i zweryfikować w ten sposób wiadomości jakie mieli przekazywać informatorowi lekarze pracujący w placówce po II wojnie światowej. Elementy z piaskowca mają tam leżeć od tak dawna.
Sprawa jest ciekawa, bo jak przypomina Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, wciąż niewiele wiemy, jak wyglądał pierwszy lubelski pomnik Nieznanego Żołnierza. Znana jest jedynie fotografia ale na zdjęciu upamiętnienie skrywają kwiaty i wieńce. Nie odnaleziono natomiast nigdy dokumentów w sprawie okoliczności i daty usunięcia płyty.
(oprac. jkg)
Fot. LWKZ
Na winiecie: Znalezisko na terenie 1. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
2022-09-06
Zobacz również: