Pięć tirów z pomocą humanitarną otrzymaną z Niemieckiego Czerwonego Krzyża (NCK) trafiło w czwartek 3 marca do Lublina.
Jak mówił Polskiemu Radiu Lublin wiceszef Grupy Pomocy Humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża z lubelskiego oddziału Paweł Romański, ciężarówki przyjechały wypełnione sprzętem; to łóżka, nagrzewnice, śpiwory, namioty. Po rozładowaniu wszystkie materiały zostaną rozdystrybuowane wśród uchodźców przebywających w Polsce, przede wszystkim w nowo tworzonych tymczasowych punktach pobytu dla uchodźców a także będą wysyłane busami i samochodami na tamtą stronę granicy, żeby pomagały osobom czekającym w kolejkach. To także wsparcie Ukraińskiego Czerwonego Chrestu.
Niemiecki Czerwony Krzyż otwiera w Lublinie swoje przedstawicielstwo, a w kolejnych dniach również inne międzynarodowe struktury Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zaczną operować z Polski, w tym z Lublina. Nadbużański Oddział Straży Granicznej informował, że w środę 2 marca z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim wjechało 52 tys. osób. Od rozpoczęcia agresji – od 24 lutego do 3 marca – z Rosji na Ukrainę, lubelskie przejścia graniczne z Ukrainą przekroczyło prawie 300 tys. osób.
Polsko‑ukraińska granica na Lubelszczyźnie liczy 296 km. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).
Oprac. aa
2022-03-03
Zobacz również: