15 tysięcy medyków, w tym także z Lubelszczyzny, zarejestrowało się wypełniając ankietę i deklarując pomoc na grupie „Medycy dla Ukrainy”. 25 lutego założyły ją młode lekarki z Białegostoku. – Czas rozpocząć skoordynowane działania. Rozpoczynamy zapisy chętnych medyków do Ogólnopolskiej Bazy Medyków dla Ukrainy. Ma na celu uporządkowanie informacji o chętnych osobach z wykształceniem medycznym, żeby nasi koordynatorzy i łącznicy mogli szybko skierować potrzebujące osoby we właściwe miejsce – tłumaczą pomysłodawcy.
Planują umieszczać osoby oferujące pomoc na mapie, co ma ułatwić orientację w potrzebach (link do grupy https://www.facebook.com/groups/medycydlaukrainy)
W Lublinie o chęci pomagania medycy i placówki ochrony zdrowia umieszczają na profilu Klaster Lubelska Medycyna.
W środę 2 marca minister zdrowia Adam Niedzielski informował o zaangażowaniu polskiego systemu ochrony zdrowia w pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Była mowa o 27 punktach recepcyjnych (z tego 6 w naszym województwie) w których pracują medycy i planie przygotowania 120 szpitali. W nich ma być 7 tysięcy miejsc z przeznaczeniem dla obywateli Ukrainy.
Tymczasem od weekendu sami medycy organizują się by pomagać potrzebującym. W mediach społecznościowych oferują bezpłatne porady, docierając do osób opiekujących się Ukraińcami.
– Jesteśmy tuż przy samej granicy, w naszej miejscowości widać, że jest dużo nowych osób, które tu znalazły schronienie. We wtorek przyjęłam dwie pacjentki z Ukrainy. Kobiety i pięć innych osób mieszkają u moich znajomych, którzy wiedzą, że zawsze pomogę i przyjmę kogoś potrzebującego. W tym wypadku skończyło się na usunięciu zębów – mówi stomatolog Aneta Wawryszczuk, która prowadzi gabinet „Oris” w Ulhówku.
To niewielka miejscowość w powiecie tomaszowskim, oddalona o 150 km od Lublina z którego pochodzi pani Aneta.
– Nie zakładam, że przyjmę dziennie dwóch pacjentów z Ukrainy, albo, że wykorzystam jakiś limit finansowy. Po prostu będę pomagała w miarę możliwości. Trudno przewidzieć jak rozwinie się sytuacja, a przyjezdnych zęby będą bolały – dodaje właścicielka gabinetu stomatologicznego.
Od poniedziałku 2‑3 pacjentów z Ukrainy dziennie, zgłasza się na ul. Hrubieszowską w Zamościu, gdzie NZOZ Spiromed zaprasza po bezpłatne porady. – W poniedziałek było dziecko z zapaleniem krtani, dziś starszy pan, któremu skończyły się leki. Ktoś z infekcją i katarem. Na razie nie ma poważniejszych przypadków – tłumaczyli w środę pracownicy przychodni. Pytani o barierę językową mówią, że do tej pory ukraińscy pacjenci przychodzili w towarzystwie kogoś znającego polski, nie było żadnych problemów.
(jkg)
Stomatolog Aneta Wawryszczuk z Ulhówka jest jednym z medyków pomagających bezpłatnie Ukraińcom
Fot. FB/Oris
2022-03-03
Zobacz również: