Lecząc zaćmę zapobiegamy otępieniu

Według raportu opublikowanego w magazynie „JAMA Internal Medicine”, przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w odpowiednim czasie i na wczesnym etapie przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia otępienia u osób starszych. Zdaniem naukowców jest to ściśle związane z jakością i komfortem życia.

Profesor Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej, SPSK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przestrzega, że odwlekanie wizyty u specjalisty w celu usunięcia zaćmy, może skutkować poważnymi konsekwencjami neurologicznymi i okulistycznymi.

– Zaćma bezwzględnie łączy się wykluczeniem, poczuciem izolacji co może powodować depresje i stany lękowe a także sprzyja demencji. Udowodnili to amerykańscy badacze z grupy ekspertów okulistyki i neurologii – mówił prof. Rejdak podkreślając rolę leczenia zaćmy w jak najwcześniejszej fazie.

– W Klinice Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, operacje zaćmy odbywają się w systemie dwuzmianowym w pełnym reżimie sanitarnym. Zabieg usunięcia zaćmy jest w pełni bezpieczny i nie wymaga hospitalizacji pacjenta – podkreśla Wojciech Brakowiecki rzecznik prasowy
Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

aa

2021-12-09


Zobacz również: