Preparat przeciwko COVID‑19, który z osocza ozdrowieńców produkował lubelski Biomed nie działa. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, w którym go testowano, zakończył nad nim badania.
Decyzja o zakończeniu badań została podjęta na podstawie dokonanych ustaleń z Agencją Badań Medycznych.
„Na podstawie dokonanych ustaleń z ABM, mając na względzie optymalizację finansowania badania ze środków publicznych, wobec wyników wskazujących na brak osiągnięcia celów projektu, zdecydowano o zakończeniu prac na etapie wyników analizy przejściowej badania klinicznego w ramach Badania nad wytworzeniem swoistej immunoglobuliny ludzkiej z osocza dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS CoV 2 i jej zastosowaniem terapeutycznym u pacjentów z COVID 19 ” – czytamy w komunikacie dyrekcji Samodzielnego Publicznego Szpitala klinicznego Nr 1 w Lublinie.
Okazało się, że wyniki analizy danych pierwszych 100 pacjentów, włączonych do badania, wskazują, że dodanie wytworzonej z osocza swoistej Immunoglobuliny anty‑SARS‑CoV2 do standardowej terapii nie ma statystycznie istotnego wpływu na określone w protokole badania punkty końcowe.
„ Podsumowując, na podstawie analizy statystycznej po włączeniu pierwszych 100 pacjentów nie stwierdzono korzyści z dołączenia swoistej Immunoglobuliny anty‑SARS‑CoV2 do standardowej terapii u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID‑19” – informuje komunikat zamieszczony na stronie szpitala.
Spółka Biomed dostarczała wytworzony według własnej technologii produkt leczniczy do badań klinicznych. Immunoglobulina anty‑SARS‑CoV‑2 z osocza ozdrowieńców była zapowiadana jako przełom w walce z objawami choroby wywołanej koronawirusem.
(oprac. jkg)
We wrześniu zeszłego roku na konferencji prasowej pokazano fiolkę preparatu wyprodukowanego przez lubelski Biomed.
2021-12-01
Zobacz również: