Rusza projekt, w którym 200 osób z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy o różnej etiologii i 100 osób zdrowych (grupa kontrolna) zostanie bezpłatnie przebadanych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Rekrutacja pacjentów rozpocznie się 18 marca br.
Naukowcy będą badać wpływ czynników środowiskowych na przebieg choroby Hashimoto.
Niedoczynność tarczycy o etiologii autoimmunologicznej (choroba Hashimoto) dotyczy 1‑6% polskiej populacji i jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, występującą około 5 razy częściej u kobiet.
Zapadalność na nią rośnie wraz z wiekiem. Badanie wpływu substancji chemicznych, obecnych w środowisku człowieka, na powstawanie i rozwój zaburzeń endokrynnych budzi coraz większe zainteresowanie, a potencjalna rola czynników środowiskowych w wystąpieniu procesu autoimmunologicznego, skierowanego przeciwko strukturom tarczycy nie jest wystarczająco dobrze poznana.
– Dlatego zespół naukowców z Wydziału Farmaceutycznego i Lekarskiego pod kierunkiem dr hab. Anny Błażewicz z Zakładu Chemii Analitycznej Katedry Chemii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opracował projekt mający na celu zbadanie wpływu wybranych chemicznych czynników środowiskowych na przebieg choroby Hashimoto oraz nasilenie procesu autoimmunizacyjnego u pacjentów z województwa lubelskiego – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Przeprowadzone badania pozwolą na określenie zawartości w organizmie wybranych pierwiastków o działaniu pozytywnym lub szkodliwym na organizm człowieka, a także licznych związków chemicznych o potencjalnym szkodliwym działaniu na gruczoł tarczowy. Do badań zostaną wykorzystane bardzo kosztowne oraz niedostępne komercyjnie nowoczesne metody analityczne.
Rekrutacja kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat, z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy o różnej etiologii (200 osób) oraz osób zdrowych (100‑osobowa grupa kontrolna) rozpoczyna się 18 marca 2021 r.
Szczegółowe informacje na temat możliwości zakwalifikowania do badania oraz jego przebiegu udzielane będą indywidualnie przez członków zespołu badawczego.
Ankieta wstępna, kwalifikująca do badania dostępna jest pod adresem http://www.umlub.pl/ w zakładce Aktualności.
aa
Fot. Librepath, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
2021-03-17
Zobacz również: