Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Lubelska Trasa Podziemna zaprezentowały projekt pt. „Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy”, która z uwagi na sytuację epidemiczną ma tylko formę internetową.
Start portalu edukacyjnego „Lublin w czasach zarazy” odbył się 7 października 2020 r. na kanale YouTube (www.teatrnn.pl/morowy‑lublin
W ramach projektu “Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy” realizowanego przez Lubelską Trasę Podziemną (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”) powstały dwa filmy, które zostały opublikowane na portalu edukacyjnym „Lublin w czasach zarazy”: www.teatrnn.pl/morowy‑lublin
W filmie „Szlakiem lubelskich epidemii” w towarzystwie przewodnika Patrycji Serafin – redaktor naczelnej portalu „Lublin w czasach zarazy”, udajemy się na spacer po miejscach związanych z epidemiami, które dawniej nawiedzały miasto, takich jak: Rynek Starego Miasta z budynkiem dawnego ratusza, Brama Krakowska, Plac Po Farze, kościół św. Wojciecha, Stary Kirkut, dawny kościół jezuitów, kościół św. Ducha, kościół św. Krzyża, kapliczka przy Ogrodzie Saskim, cmentarz na Majdanku.
W filmie „Opowieści lubelskiego balwierza” aktor Konrad Kowalski wchodzi w rolę doktora morowego, który w charakterze świadka snuje opowieści. Usłyszymy między innymi historię procesu mazaczy morowych oraz opowieść o śmierci franciszkanina jako aktu ofiary za zdrowie mieszkańców Lublina. Film nawiązuje również do sporu między franciszkanami a Żydami o możliwość pochówku ofiar epidemii na kirkucie.
Opowieści balwierza snute są w przestrzeni Lubelskiej Trasy Podziemnej – miejscu, w którym tradycja opowiadania ciekawych historii związanych z Lublinem w postaci teatralizowanej narracji trwa od lat. Inscenizacje towarzyszą zwiedzaniu Trasy w każdy poniedziałek. Historia miasta przedstawiana bywa w nich z różnych, często nietypowych perspektyw. Obecnie trasa jest niedostępna dla zwiedzających, dlatego opowieści balwierza, które według pierwotnego pomysłu miały być interaktywnym spotkaniem publiczności z żywym opowiadaczem, zrealizowane zostały w postaci cyfrowego zapisu.
Zapis transmisji prezentacji na You Tube:
Projekt „Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy” jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
aa
2020-10-12
Zobacz również: