Od 4 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia kierowanie ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Z programu mogą skorzystać osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskają po rehabilitacji.
W pierwszej kolejności na rehabilitację leczniczą kierowane będą osoby, które muszą wyjechać najwcześniej z uwagi na kończące się świadczenie.
– Osoby skierowane na rehabilitację w systemie stacjonarnym, czyli na całodobowy pobyt w ośrodku, dostaną z ZUS zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą wraz z ulotką. Po jego otrzymaniu powinny skontaktować się z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje o wystawionym zleceniu na badanie – test w kierunku SARS‑CoV‑2 – wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Warunkiem przyjęcia jest negatywny wynik testu. Test jest bezpłatny, a trzeba go wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Ośrodek telefonicznie poinformuje o wyniku testu. Listę punktów pobrań można znaleźć pod adresem: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran.
ZUS podkreślił, że z planowaniem podróży należy powstrzymać się do momentu, w którym ośrodek poinformuje o negatywnym wyniku testu. Należy też pamiętać o tym, aby poinformować ZUS, jeśli nie możemy jechać na rehabilitację, a ośrodek rehabilitacyjny o ewentualnej zmianie numeru telefonu.
Zakład przypomniał, że osoby skierowane na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli takie, które dojeżdżają na nią codziennie w wyznaczonych godzinach, nie wykonują testu w kierunku SARS‑CoV‑2.
Na rehabilitację należy zabrać środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki lub przyłbice. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji lub przebywające z taką z osobą w warunkach domowych, nie mogą zgłosić się do ośrodka.
2020-08-03
Zobacz również: