Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF (idiopatyczne włóknienie płuc), we współpracy z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, przygotowało cykl filmów instruktażowych z rehabilitacją oddechową. Dzięki nim pacjenci z chorobami płuc mogą ćwiczyć bez wychodzenia z domu wg wskazówek wykwalifikowanych fizjoterapeutów oddechowych.
Szacuje się, że w Polsce na IPF choruje kilka tysięcy osób. Wielu z tych chorych powinno brać udział w programach rehabilitacji oddechowej. Niestety, dostęp do tej formy leczenia jest bardzo ograniczony.
Eksperci ogólnopolskiej kampanii „Płuca Polski” wraz z fizjoterapeutami z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie wyszli naprzeciw oczekiwaniom pacjentów udostępniając serię filmów instruktażowych w tym zakresie p.t. „Cała Polska ćwiczy oddech”.
– Poprawa wydolności fizycznej to kluczowa kwestia w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Mięśnie oddechowe potrzebują ćwiczeń tak samo jak wszystkie inne mięśnie naszego ciała. Chorzy na IPF nie powinni unikać aktywności fizycznej, zwłaszcza wtedy, kiedy znajdują się we wczesnych stadiach choroby. Niewielka aktywność może zwiększyć objętość płuc nawet o 30% – podkreśla dr n. med. Katarzyna Lewandowska, ekspertka kampanii Płuca Polski.
Seria filmów instruktażowych „Cała Polska ćwiczy oddech” jest dostępna dla chorych za pośrednictwem Internetu, pod linkiem: https://plucapolski.pl/rehabilitacja oraz na stronie Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF www.ipf.org.pl.
Ćwiczenia są dedykowane przede wszystkim pacjentom z idiopatycznym włóknieniem płuc, ale według ekspertów dobrze sprawdzą się również u chorych na POChP, astmę czy mukowiscydozę.
aa (medicus)
2020-07-16
Zobacz również: