MEDICUS 11/2014
Uniwersytet Medyczny zainaugurował
Rok wyzwań i problemów
Siedem tysięcy studentów, w tym ponadtysiącosobowa grupa studentów anglojęzycznych, zainaugurowało nowy rok akademicki w Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia skończy ważne inwestycje, ale nie uniknie też sporych wyzwań. Jak z nich wybrnie?
Tradycyjnie już inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Collegium Maius przy ul. Jaczewskiego. Naukę rozpoczęło 7007 osób. Blisko dwa tysiące z nich to studenci pierwszego roku. W tej grupie jest też 180 studentów anglojęzycznych. W sumie na UM kształci się już ponad tysiąc studentów z 50 krajów świata. – Od trzech lat nasz uniwersytet lokuje się wysoko w opiniotwórczym, prestiżowym rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Kształcimy dobrze, toteż menedżerowie ochrony zdrowia doskonale znają zdolności intelektualne naszych absolwentów, którzy nie czekają na pracę, łatwo znajdują zatrudnienie – mówił podczas inauguracji prof. Andrzej Drop, rektor UM.
Kończą wielkie inwestycje
Ten rok akademicki będzie wyjątkowy pod względem inwestycji, które trwają na uczelni. Tuż przed inauguracją oddano do użytku wyremontowane Collegium Novum. Wkrótce zakończą się jeszcze dwie ważne inwestycje. Rozbudowane Collegium Pathologicum zyska nową kondygnację. Dzięki temu zwiększy się przestrzeń, którą zajmują obecnie zlokalizowane tam katedry i zakłady. W budynku ma się pojawić nowoczesna aparatura medyczna, która pozwoli rozszerzyć zakres badań i umożliwi realizację innowacyjnych projektów badawczych.
Ku końcowi zbliża się też budowa Centrum Medycyny Doświadczalnej. To ma być jedna z najnowocześniejszych tego typu jednostek we wschodniej Polsce.
Podczas inauguracji rektor dodał też, że uczelnia już przygotowuje się do budowy Zintegrowanego Centrum Symulacji Medycznej. Już gotowy jest projekt koncepcyjny budynku, który ma stanąć w miejscu dawnej stołówki przy ul. Chodźki.
Będą też nowe wyzwania
Jednak nowy rok akademicki to też wyzwania, jakie stoją przed uczelnią. Przede wszystkim, w związku z likwidacją stażu podyplomowego, trzeba będzie dostosować się do nowych standardów kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. – To pociągnie za sobą dodatkowe nakłady finansowe związane z przeniesieniem zajęć praktycznych z kształcenia podyplomowego do kształcenia objętego tokiem studiów. Według wstępnych szacunków zakładamy, że nastąpi znaczny wzrost poziomu kosztów w porównaniu z aktualnie ponoszonymi. Wiąże się to ze zmniejszeniem liczebności grup, czy koniecznością doposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną do symulacji – szacuje Włodzimierz Matysiak, rzecznik UM.
Uczelnia przejęła też, bądź przejmie, dwa budynki od samorządu województwa. Chodzi o Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną przy ul. Lubartowskiej i Samodzielny Publiczny Akademicki Zespół Opieki Zdrowotnej przy ul. Langiewicza. Ta druga placówka znajdzie się w strukturach SPSK nr 1.
W najbliższej przyszłości w Uniwersytecie Medycznym mają być też otwarte nowe kierunki. Chodzi m.in. o studia licencjackie higienistek stomatologicznych. KP