Por(a) na sałatkę z jajkami

MEDICUS 6-7/2014

Sałatka po lekarsku

Por(a) na sałatkę z jajkami

 

Por, obok cebuli i czosnku, należy do grupy najstarszych jarzyn. Pochodzi z Azji Mniejszej. Na tereny Polski trafił w średniowieczu. Por jako roślina lecznicza tak naprawdę znany był już w starożytności. Egipcjanom (już na 2000 lat p.n.e.!), a następnie Rzymianom służył za pożywienie oraz lek na rany i ukąszenia insektów. Por był też ulubionym daniem okrutnego cesarza Nerona, który jadał pory z oliwą wiele razy dziennie dla poprawy funkcjonowania strun głosowych. Ojciec medycyny Hipokrates leczył porami gruźlicę, choroby nerek i krwawienia z nosa, polecał pory również kobietom karmiącym na zwiększenie laktacji, a panom na zwiększenie potencji. Obecnie zalecany jest w anemii, arteriosklerozie, artretyzmie, gośćcu i w gruźlicy. Pomaga w zaburzeniach trawiennych na niestrawność, zaparcie oraz w otyłości. Sok ze świeżych porów jest skutecznym środkiem na kamicę moczową, nieżyt dróg moczowych. Nadal zalicza się do afrodyzjaków, wpływa na potencję seksualną u mężczyzn.

Tyle o naszym bohaterze, bo właśnie por będzie podstawowym składnikiem naszej letniej sałatki. A oto reszta składników:

• 1 duży por

• 5 ugotowanych na twardo wystudzonych i drobno posiekanych jajek

• 200g ketchupu (dobrego wg upodobań)

• 6 czubatych łyżek majonezu (dobrego wg upodobań)

• 4 łyżki dobrego (chudszego) jogurtu

• 1 ząbek czosnku

• 1–2 torebki ugotowanego i wystudzonego ryżu (w zależności od wielkości salaterki)

Uwaga – zero innych przypraw (bez soli i pieprzu)!!!

Wykonanie:

Por pokroić w cienkie talarki i przelać wrzątkiem na sicie (dla lubiących ostrzejsze smaki tylko przelać zimną wodą). Przygotować sos z majonezu, jogurtu i posiekanego lub zgniecionego ząbka czosnku.

Na spód salaterki układamy warstwę ryżu, a następnie jajek. Smarujemy sosem majonezowym i posypujemy warstwą pora. Ponownie warstwa ryżu, majonez, por, jajka i ketchup, tak aż nam się skończą składniki. Na wierzchu ostatnia warstwa z pora pokryta majonezem i udekorowana ketchupem. Wierzch wykańczamy wedle własnego uznania. Odstawiamy całość do lodówki na 2 godziny.

A potem… smacznego. Można podawać jako przystawkę do wędlin, ale i do mięs z grilla.

Dariusz Hankiewicz