MEDICUS 1-2/2014
Wojskowy Szpital Kliniczny
Kamery wkroczyły na sale operacyjne
Nowoczesny – po generalnym remoncie spełniający wszelkie wymogi współczesnej medycyny – Centralny Blok Operacyjny uroczyście otwarto w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie.
Remont ruszył jesienią i trwał rekordowo krótko, bo już w połowie stycznia br. przeprowadzono w 4 salach operacyjnych pierwsze operacje. Remont, który pochłonął ponad 2,5 mln zł sprawił, że na bloku wdrożono systemy pozwalające na poprawę jakości wykonywanych procedur operacyjnych, poprawę komfortu i bezpieczeństwa pacjentów, a także poszerzenie możliwości szkoleniowych szpitala.
W salach zainstalowano system wentylacji z klimatyzacją laminarną, co umożliwia utrzymanie rygorystycznych wymogów czystości powietrza stawianych salom operacyjnym. Nowoczesne lampy operacyjne o zmiennej temperaturze barw poprawiają jakość obrazowania pola operacyjnego, umożliwiają też nagrywanie i transmisję obrazu z zabiegu operacyjnego w czasie rzeczywistym, a systemy komunikacji – wewnętrznej i zewnętrznej – pozwalają przekazywać obraz z sali operacyjnej np. na sale konferencyjne, do gabinetów lekarskich oraz do ośrodków poza szpitalem (nawet za granicę).
Blok operacyjny został wyposażony w system integracji, pozwalający kontrolować sale operacyjne, sterowanie
urządzeniami endoskopowymi, laparoskopowymi, elektrochirurgicznymi i dodatkowymi. Pozwala na oglądanie, wyświetlanie, archiwizowanie, przekazywanie i pozyskiwanie informacji z wewnętrznych i zewnętrznych baz danych do sali operacyjnej. System ten pozwala na prowadzenie szkoleń medycznych, łączenia się z innymi ośrodkami w ramach telekonferencji oraz na łączenie się z bazami danych szpitalnych systemów radiologicznych, takich jak PACS, HIS lub RIS.
Szpital wojskowy w Lublinie był jednym z pierwszych w kraju i pierwszym na Lubelszczyźnie ośrodkiem laparoskopowym, a następnie ośrodkiem szkoleniowym z zakresu chirurgii laparoskopowej. Ośrodek od kilku lat realizuje program rozwoju nowoczesnych technik medycznych, medycyny małoinwazyjnej oraz poprawy jakości opieki nad leczonymi pacjentami. Rocznie wykonuje się tu kilka tysięcy operacji.
Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, szpital systematycznie rozszerza bazę szkoleniową. Wykorzystując posiadane doświadczenie w technikach małoinwazyjnych, Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej od 3 lat posiada akredytację Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich i prowadzi systematyczne szkolenia z zakresu technik małoinwazyjnych dla lekarzy i pielęgniarek zabiegowych z regionu i całej Polski.
W czasie remontu położono też nacisk na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Wprowadzono ujednolicony system wymiennych blatów stołów operacyjnych, ograniczający konieczność wielokrotnego przekładania pacjenta. Wdrożono system ogrzewania płynów infuzyjnych i blatów stołów operacyjnych, poprawiający komfort cieplny pacjenta, zapobiegający wyziębianiu podczas dużych zabiegów operacyjnych. Poprawiona została także funkcjonalność i estetyka bloku operacyjnego. Poprzez zastosowanie dużej ilości szkła pomieszczenia są jasne, przestronne, przyjazne dla pacjenta i pracującego w nich personelu. aa