MEDICUS 11/2013
Lublin. Nowy trakt operacyjny w PSK4
Spełniony sen chirurgów
Imponujący rozmachem – sześć kondygnacji – i przestrzenią użytkową – ponad 8 i pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni – nowoczesny budynek, który wyrósł tuż przy największym w regionie szpitalu klinicznym w Lublinie, to świeżo wybudowany od podstaw blok operacyjny przy ul. Jaczewskiego. Jego przeszkloną sylwetkę widać już z daleka. Z głównym budynkiem szpitala blok operacyjny łączą dwa przejścia: naziemne, na wysokości drugiego piętra i podziemne.
Uroczyste oddanie obiektu, które odbyło się pod koniec września, to niemal prezent na jubileusz 50-lecia PSK4, który odbędzie się w przyszłym roku.
– To nie tylko urodzinowy prezent, ale pilna konieczność. Stare sale operacyjne po tylu latach eksploatacji po prostu musiały być zastąpione nowymi. Dzisiaj oddajemy trakt na miarę 21. wieku, spełniający wszelkie wymogi i technologiczne, i sprzętowe, jakie stawiane są obecnie przed nowoczesną medycyną na świecie – mówił w trakcie otwarcia obiektu dyrektor PSK 4 Marian Przylepa i jako przykład podał użycie corianu, materiału stosowanego przy konstrukcji statków kosmicznych. Ten nieprawdopodobnie odporny na działanie m.in. promieniowania UV, chemii czy uszkodzenia mechaniczne materiał został zastosowany do wyłożenia ścian nowego budynku.
Starania o jego budowę rozpoczęły się już w 2007 roku, a inwestycja ruszyła dwa lata później. Budowa i wyposażenie obiektu pochłonęły ok. 78 milionów złotych. Większość kwoty pochodzi z budżetu państwa i unijnych dotacji (53,9 mln zł to koszt budowy; koszt wyposażenia w sprzęt i aparaturę – 23,3 mln zł).
W budynku znajduje się 12 klimatyzowanych sal operacyjnych z salami wybudzeń. Jedna z kondygnacji została przeznaczona na potrzeby Oddziału Intensywnej Terapii, co pozwoliło powiększyć dotychczasowy OIT i zamiast 6 oddział dysponuje teraz 21 łóżkami (pomieszczenia po „starym” OIT zostały zagospodarowane przez SOR i diagnostykę).
Na wyższych piętrach nowego budynku mieszczą się sale konferencyjne i dydaktyczne dla studentów i szkolących się lekarzy. Dzięki zastosowaniu nowych technologii można przesyłać obraz z sal operacyjnych do dydaktycznych, co pozwala śledzić operacje na żywo.
Na jednym z pięter, pośrodku nowego gmachu, została umieszczona Centralna Sterylizacja, służąca całemu szpitalowi. Z operacji w nowych salach korzysta większość szpitalnych klinik, ale nie wszystkie. Np. klinika neurochirurgii ma własne i nowoczesne sale operacyjne.
Rocznie w szpitalu przy ul. Jaczewskiego przeprowadza się ok. 16 tysięcy zabiegów, nowy trakt to szansa na ich zwiększenie, ale o tym zdecyduje kontrakt z NFZ. aa