Wiertłem w tętnicę

MEDICUS 3/2013

Wiertłem w tętnicę

W Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wdrożono nową metodę poszerzania tętnic wieńcowych z użyciem systemu rotablacji. Przewiercanie się przez tętnice, na tym polega zastosowanie rotablacji, wykonane zostało podczas odbywających się warsztatów kardiologicznych w dniach 25-26 stycznia na oddziale kardiologicznym. Na zaproszenie ordynatora oddziału, dr. hab. Andrzeja Kleinroka, warsztaty poprowadził jeden z najlepszych specjalistów z tej dziedziny dr Mirosław Ferenc z Kliniki Kardiologicznej w Bad Krozingen (Niemcy), który posiada prawo nadawania międzynarodowych certyfikatów do wykonywania zabiegów rotablacji. W warsztatach uczestniczyli medycy szpitala „papieskiego” oraz kardiolodzy z województwa lubelskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

Rotablacja jest metodą stosowaną już w Polsce, jednak liczba ośrodków, wykonujących tego typu zabiegi jest niewielka, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale, co najważniejsze, specjalistów posiadających kwalifikacje i doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

Do zabiegu rotablacji kwalifikowani są pacjenci, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe, co skutkuje brakiem możliwości poszerzenia z zastosowaniem balonów.

Szpital wyposażony został w specjalny system do przezskórnej aterektomii rotacyjnej, który złożony jest z konsoli sterująco-napędowej, specjalnego typu prowadników i borów diamentowych o różnej średnicy. Po wprowadzeniu prowadnika do zwężonego naczynia, wprowadza się wirujące wiertło z prędkością od 160 000 – 170 000 obr./min, które udrażnia naczynie. Po zastosowaniu rotablacji i powiększeniu zwężenia naczynia możliwa jest angioplastyka z wykorzystaniem stentu.