Jezus źródłem wiary

MEDICUS 12/2012

Jezus źródłem wiary

Po raz kolejny będziemy świętować pamiątkę Narodzenia Jezusa Chrystusa. To dobra okazja do odkrycia na nowo wartości ludzkiego życia, którego uczestnikiem stał się Syn Boży. Jakież to wielkie wyniesienie i wyróżnienie dla nas, że Bóg stał się Człowiekiem, przybierając ludzkie ciało i jego naturę. Jest to źródło naszej chrześcijańskiej wiary.

Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił nowy rok duszpasterski jako Rok Wiary, dlatego warto się zastanowić nad swoją wiarą i nad jej konsekwencjami w codziennej posłudze wśród chorych.

Trzeba nam pamiętać, że prawdziwie wierzący człowiek nie ucieka od problemów, nie unika ich, ale rozwiązuje je. Wiara nie jest ucieczką od życia, ale jest doświadczeniem pełni życia. Człowiek wiary potrafi sobie lepiej radzić z problemami, ponieważ nie dźwiga ich sam. Ma świadomość, że razem z nim ciężar codziennych problemów dźwiga również Bóg. Podobnie jak kiedyś Jezus nie zgodził się, żeby ludzi zostawić samym sobie z ich głodem, tak i dziś nie chce, aby każdy z nas radził sobie sam. Chce razem z nami nieść ciężar naszego życia. Człowiek wiary działa tak jak Jezus. Nie zostawia innych z ich problemami i cierpieniami. Myśli o nich i troszczy się o nich.

Obyśmy i my widzieli głód Boga u siebie i u innych, i nie byli na niego obojętni. Obyśmy i my w chwilach, gdy dotykają nas problemy i trudności, potrafili mieć przed oczyma problemy innych. Wiara chodzi po ziemi. Wiara jest realizmem.

Takiej wiary Państwu i sobie życzę. Niech Święta Bożego Narodzenia będą umocnieniem naszej wiary i otwierają nas na potrzeby tych, którym na co dzień służymy.

Ks. Wojciech Iwanicki
Duszpasterz Służby Zdrowia
Archidiecezji Lubelskiej