MEDICUS 12/2012
Jubileusz KLRwP
Lew czy baranek, czyli mężczyzna u lekarza rodzinnego
Lubelski oddział wojewódzki Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce świętował jesienią 20 lat swej działalności. W czasie towarzyszącej jubileuszowi konferencji naukowej, która odbyła się po piąty, tym razem pod intrygującym tytułem: „Mężczyzna – istota doskonała?”, zasłużonym dla medycyny rodzinnej lekarzom wręczono dyplomy uznania. Podziękowanie za zaangażowanie w rozwój medycyny rodzinnej odebrało 19 najbardziej zasłużonych
lekarzy poz z całego województwa, wśród
nich założyciel i prezes LOW KLRwP prof. Lech Panasiuk.
W konferencji, w czasie której dyskutowano przede wszystkim o kondycji współczesnego mężczyzny, zmagającego się z wieloma trudnymi rolami: wojownika, odpowiedzialnego partnera i ojca, a także zapracowanego biznesmena, wzięło udział ponad 300 lekarzy z naszego regionu.
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali cyklu wykładów, które poruszały różne aspekty męskiego świata. Rozpoczął je kierownik Katedry Duchowości KUL, ks. prof. Jarosław Popławski, który zastanawiał się, kim jest mężczyzna: lwem, barankiem czy może wężem?
Osobny blok tematyczny poświęcono chorobom nowotworowym, na które najczęściej zapadają mężczyźni w Polsce (rak płuca, prostaty, jelita grubego i skóry), a także omówieniu nowoczesnych metod walki z bólem.
Interesujący wykład na temat mitów i faktów dotyczących szczepień profilaktycznych zaprezentował dziennikarsko-lekarski duet: dr Barbara Hasiec i redaktor działu nauki tygodnika „Polityka” Marcin Rotkiewicz.
Na zakończenie konferencji seksuolog dr Andrzej Depko zachęcał lekarzy, aby nie obawiali się podejmowania ze swymi pacjentami rozmów na temat problemów związanych z kondycją seksualną. – Pacjenci, zgłaszający się do lekarza rodzinnego w powodu nadciśnienia, cukrzycy czy kłopotów z układem krążenia, nie zawsze łączą swoje dysfunkcje seksualne z tymi chorobami. Warto o tym z nimi rozmawiać i to lekarz powinien być inicjatorem takiej rozmowy – podkreślał. aa