Co jest miłością profesora Jacka Imieli?

MEDICUS 05/2012

Co jest miłością profesora Jacka Imieli?

Profesor Jacek Imiela, internista z ponad trzydziestoletnią praktyką, napisał książkę o wymownym tytule: Medycyna moja miłość. Opowieści lekarza.

To świadectwo lekarza-humanisty, które dowodzi, że medycyna to nie tylko wiedza i doświadczenie, ale głębokie spotkanie z drugim człowiekiem. Profesor opowiada o medycznych zagadkach, o tym, dlaczego lekarz czasem musi być detektywem, kiedy jego samego boli brzuch ze… śmiechu, i czym – poważnie i trochę mniej poważnie – jest zawód lekarza.

– Opisując przeżycia wielu pacjentów, próbowałem pokazać, jak wygląda choroba, jak człowiek ją odbiera, jak choroba potrafi człowieka zaskoczyć. Myślę, że czytelnicy będą mogli znaleźć w tej książce fragmenty dotyczące ich osobiście, dlatego że każdy albo chorował albo choruje, albo będzie chorował. Ta książka nie jest tylko dla lekarzy, ale również dla zwykłych ludzi – mówi sam autor, który ma jeszcze jedną pasję – uczenie innych.

Profesor Imiela od wielu lat prowadzi zajęcia ze studentami, które polegają na tym, że co tydzień rozmawia z nimi o chorych i z chorymi. – Podczas wakacji wyjeżdżamy do Działdowa. Miejscowi lekarze mogą wyjechać na urlop, a ja ze studentami prowadzę duży oddział na 70 łóżek z salą reanimacyjną. Studenci są wtedy podzieleni na zespoły i stają się lekarzami. Pod moją kontrolą leczą chorych. Pokazuję im, o co tak naprawdę chodzi w leczeniu człowieka.

Warto sięgnąć po tę pozycję, bo jak mówi prof. Imiela: „Nie ma dwóch takich samych chorób. (…) Nie ma dwóch takich samych osób. Ludzie się różni. Jeśli to zrozumiemy, potraktujemy indywidualnie, to wówczas nie mówimy o przypadkach, ale o ludziach. To jest paradoksalne, ale im dłużej pracuję, tym ta praca jest dla mnie bardziej pasjonująca. My, lekarze, jesteśmy najbliżej człowieka, który odchodzi. Nie jesteśmy filozofami, nie rozważamy tematu śmierci teoretycznie, my towarzyszymy umierającemu człowiekowi. To są dramaty, ale są też chwile fantastyczne. Na przykład udaje nam się doprowadzić młodą kobietę w zagrożonej ciąży do szczęśliwego porodu, lecząc skutecznie jej bardzo poważną chorobę. Kobieta triumfalnie wychodzi ze szpitala. Piękne! I to są te uroki medycyny”.

W księgarniach książka jest dostępna od 19 kwietnia.

aa

 

Jacek Imiela: Medycyna moja miłość. Opowieści lekarza,
Wydawnictwo Literackie.