MEDICUS 04/2012
Konsylium24.pl – czyli lekarze dla lekarzy
z Arturem Cichoniem, pomysłodawcą i założycielem portalu Konsylium24.pl, rozmawia Marek Derkacz
• Skąd zrodził się pomysł na stworzenie specjalistycznego portalu dla lekarzy?
– Pomysł pojawił się na wiosnę 2008, jako rezultat obserwacji rozwoju tzw. mediów społecznościowych na świecie i refleksji nad możliwościami, jakie oferują nowe media komunikacji on-line. Sam portal został uruchomiony w październiku 2008 roku.
• Ile osób liczy zespół czuwający nad właściwym funkcjonowaniem portalu?
– Nadzór nad funkcjonowaniem serwisu oraz prace nad jego rozwojem wymagają obecności wielu specjalistów – informatyków, menedżerów projektu, grafików oraz oczywiście tzw. community managerów. Tymi ostatnimi są lekarze. Aktualnie mamy dwóch lekarzy w zespole.
• Czy Konsylium24.pl jest portalem przeznaczonym wyłącznie dla lekarzy?
– Portal jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla lekarzy. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w Centralnym Rejestrze Lekarzy w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
• Czym różni się Konsylium24.pl od innych polskich portali medycznych?
– Głównym wyróżnikiem portalu jest to, że jego zawartość jest tworzona i pisana wyłącznie przez lekarzy. Jest to serwis, w którym są informacje od lekarzy dla lekarzy.
• Czy korzystanie z portalu jest dla jego użytkowników całkowicie bezpłatne?
– Tak. Spółka wydająca portal zarabia na publikacji materiałów reklamowych lub informacyjnych przeznaczonych dla lekarzy oraz na badaniach ankietowych opinii lekarzy przeprowadzanych on-line.
• Jak można zostać członkiem portalu?
– Każdy lekarz posiadający numer PWZ zgłoszony w NIL może wypełnić formularz rejestracyjny i po pozytywnym
zweryfikowaniu danych uzyskuje dostęp do serwisu.
• Konsylium24.pl zdobywa coraz większą popularność wśród lekarzy, Ilu medyków obecnie zrzesza portal?
– W tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 30 500 lekarzy.
• Jakie korzyści daje rejestracja w serwisie?
– Obecność na portalu daje lekarzom możliwość komunikacji z 30 000 innych polskich lekarzy. Formuła portalu jest oparta na dyskusji. Cała zawartość jest pisana przez lekarzy, którzy sami zgłaszają problemy, a następnie o nich rozmawiają, szukając praktycznych rozwiązań. Konsylium24.pl w swojej idei ma ułatwiać codzienną pracę lekarzom – umożliwia niezwykle szybkie konsultacje z tysiącami specjalistów z całej Polski, daje łatwy dostęp do informacji i opinii na różne zawodowe tematy, potrzebne każdemu lekarzowi praktykowi. Pozwala to zaoszczędzić czas, a przy okazji rozwijać się i nawiązywać ważne z zawodowego punktu widzenia kontakty. Według naszych obserwacji często to właśnie lekarze, którzy mają najmniej wolnego czasu – najbardziej doświadczeni – najczęściej korzystają z Konsylium24.pl.
• Portal ma różne działy…
– Głównym działem portalu jest sekcja „Problemy kliniczne”, poświęcona rozwiązywaniu problemów klinicznych zgłoszonych przez samych użytkowników. Do tej pory przedyskutowano kilkanaście tysięcy takich problemów. Kolejnym działem jest część nazwana „Fora dyskusyjne”, skupiająca prawie pięćdziesiąt różnotematycznych paneli pozaklinicznych – od problemów w pracy, poprzez tematy związane z edukacją lekarzy, a na humorze lekarskim kończąc. W styczniu wyjątkową popularnością cieszył się nowo powstały dział „Refundacja 2012”. Jest również dział z wiadomościami medycznymi i doniesieniami naukowymi, dział z ofertami pracy, baza konferencji medycznych oraz indeks leków.
• Czy na stronach portalu będzie można znaleźć aktualizowane co dwa miesiące listy leków refundowanych?
– Tak. Z serwisem Konsylium24.pl jest zintegrowana wyszukiwarka leków z aktualną bazą informacji o lekach dostępnych w Polsce.
• Jakie zagadnienia medyczne cieszą się największą popularnością wśród lekarzy korzystających z serwisu?
– Patrząc okiem statystyka, najwięcej problemów klinicznych (do dzisiaj 4160) dotyczy specjalizacji choroby wewnętrzne. Ale w serwisie są dyskusje ze wszystkich 72 specjalizacji medycznych, w tym do dzisiaj mieliśmy już 1999 dyskusji z psychiatrii, 1379 z kardiologii, 1485 z neurologii i wiele innych.
• Przeciętny użytkownik portalu to…?
– Rozkład specjalizacji lekarskich naszych użytkowników odzwierciedla sytuację w świecie realnym, tak więc najwięcej mamy internistów i lekarzy rodzinnych, ale w sumie jest ich mniej aniżeli 1/3 wszystkich zarejestrowanych. W serwisie są lekarze ze wszystkich 72 specjalizacji medycznych. 25% naszych użytkowników ma staż pracy do 5 lat, ale tyle samo zarejestrowanych ma staż powyżej 20 lat pracy. Większość (ok.70%) zarejestrowanych w serwisie lekarzy, tak jak wśród lekarzy w ogóle, to kobiety.