MEDICUS 11/2011
O cukrzycy praktycznie i na bieżąco
z Elżbietą Kramarczuk, kierownikiem Poradni Diabetologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, rozmawia Anna Augustowska
• Kończą się przygotowania do kolejnej konferencji ,,Cukrzyca – problem interdyscyplinarny”, na którą do Zamościa przyjadą diabetolodzy z całego kraju. Skąd pomysł na organizowanie takich spotkań?
– Nasze konferencje organizowane są od 2008 r., cyklicznie co roku. W lutym 2012 r. odbędzie się jej piąta edycja, na którą już teraz chcemy zaprosić zainteresowanych lekarzy. Pomysł zrodził się spontanicznie w czasie spotkania z lekarzami diabetologami z naszego regionu. Stwierdziliśmy, że warto takie spotkania organizować u siebie, na miejscu. Zaczynaliśmy od 82 osób, ale już dwa lata później w 2010 r., w spotkaniu uczestniczyło aż 287 lekarzy z całej Polski; od Bydgoszczy i Torunia po Kraków i Rzeszów włącznie.
Organizatorem tych konferencji jest Poradnia Diabetologiczna SP Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu, a kierownikiem naukowym konferencji jest konsultant wojewódzki ds. diabetologii Grzegorz Dzido. Mam nadzieję, że udział w konferencji wyśmienitych wykładowców z całej Polski pozwala uczestnikom na uzyskanie bieżących informacji na temat tego, co dzieje się w diabetologii w Polsce i na świecie.
• Jakie tematy poruszane są w czasie konferencji?
– Tematy są oczywiście związane z cukrzycą. Omawialiśmy do tej pory m.in. zastosowanie nowych leków, insulinoterapię, powikłania cukrzycy, zaburzenia lipidowe, choroby narządu ruchu związane z cukrzycą; a także nowotwory, infekcje wirusowe i bakteryjne, antybiotykoterapię w cukrzycy. Poza tym zawsze staram się, by w programie były tematy praktyczne, np. zasady kierowania osób z cukrzycą do sanatorium, prawo jazdy a cukrzyca, ciąża a cukrzyca i inne. W sumie przez ostatnie cztery lata poruszyliśmy ponad 50 tematów. Mam nadzieję, że były to informacje bardzo przydatne w naszym codziennym życiu zawodowym
• Co czeka uczestników najbliższej konferencji?
– Będzie wiele ciekawych tematów, w tym zechcemy przedstawić nowe spojrzenie na stare problemy. Te zagadnienia to m.in.: polineuropatia i stopa cukrzycowa, cukrzyca u dzieci i młodzieży, nadciśnienie a cukrzyca, systemy monitorowania glikemii, a także nowości w diabetologii na podstawie doniesień naukowych zagranicznych i polskich. Wśród zaproszonych wykładowców będzie m.in. prof. Artur Mamcarz, prof Adam Krzętowski, prof Janusz Gumprecht, dr Janusz Krzemień, dr Grzegorz Rosinski, dr hab. Grzegorz Dzido, dr hab. Agnieszka Szadkowska.
• Zapewne poruszycie też państwo sprawy dotyczące obecnego systemu leczenia osób z cukrzycą. Co według pani należy w nim zmienić?
– Na pewno należy zwiększyć nakłady finansowe na leczenie cukrzycy. Koszty, które ponosimy w przypadku wykonywania badań pacjentowi z cukrzycą, są znacznie większe niż cena punktu ustalona przez NFZ. Kolejny problem to refundacja leków nowej generacji, szczególnie stosowanych już na całym świecie u chorych z typem 2 cukrzycy, jak i analogów insuliny długo działających. Na pewno należy w sposób bardzo zdecydowany zwiększyć edukację społeczną dotyczącą chorób przewlekłych. Wiemy, że wczesne rozpoznanie cukrzycy to mniejsze koszty leczenia. Powinniśmy myśleć o przyszłości – prawidłowe, wcześnie podjęte leczenie to mniej powikłań i zdecydowanie mniejsze koszty leczenia poniesione przez państwo jak i przez samego chorego – w myśl starego powiedzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Na koniec jeszcze raz zapraszam wszystkich zainteresowanych problematyką cukrzycy do Zamościa na V konferencję „Cukrzyca – problem interdyscyplinarny”, która odbędzie się w dniach 17–18 lutego 2012 r.