Medalowa Gala

MEDICUS 8-9/2011

Medalowa Gala

 Panie w wieczorowych toaletach, panowie w smokingach, zapach dobrych perfum, gwar przyjaznych rozmów, bąbelki szampana i w końcu uczta muzyczna, jakiej dostarczył recital młodego austriackiego wirtuoza fortepianu Ingolfa Wundera. Takie klimaty towarzyszyły uroczystej Gali odznaczenia Medalem LIL osób szczególnie zasłużonych dla społeczności lekarskiej, wyróżniających się postawą zawodową i cnotami obywatelskimi, która odbyła się w Sali Filharmonii Lubelskiej 26 maja br.

W tym roku Kapituła Medalu przyznała – już po raz dziesiąty – to najwyższe odznaczenie Okręgowej Izby Lekarskiej dwojgu lekarzom: Barbarze Ćwiklińskiej, lekarce internistce z piękną kartą zawodową, od lat aktywnie działającej społecznie  na rzecz koleżanek i kolegów lekarzy i Marianowi Wróblewskiemu, lekarzowi dentyście, doskonale znanemu środowisku stomatologów z pracy zawodowej i aktywności w samorządzie lekarskim, oraz, pośmiertnie, Helenie Czuchrycie, wieloletniej pracownicy biura LIL, osobie wielkiego serca, legendarnej pracowitości i kompetencji (sylwetki odznaczonych prezentujemy na str. 4-6).

Uroczysty wieczór otworzył prezes LIL Janusz Spustek, witając przybyłych gości, przedstawicieli władz miasta i województwa i przybliżając zebranym ideę odznaczania Medalem LIL niezwykłych lekarzy i osób innych profesji, których dokonania zawodowe, postawa moralna, działalność na rzecz środowiska lekarskiego sprawiają, że myśli się o nich z szacunkiem i podziwem.

Przejmując prowadzenie Gali, Kanclerz Kapituły Medalu LIL Witold Fijałkowski podkreślił, jak ważne dla środowiska lekarskiego jest promowanie prawdziwych autorytetów zawodowych i obywatelskich, postaw szlachetnych i honorowych, bezinteresownych działań na rzecz całej społeczności. Krótka prezentacja członków kapituły, którą stanowią odznaczeni w poprzednich latach, stanowiła najlepszą ilustrację  tej idei.

Laudację Mariana Wróblewskiego wygłosił Marcin Olajossy, a Barbary Ćwiklińskiej – Andrzej Nowiński. Witold Fijałowski przypomniał postać Heleny Czuchryty.

Były kwiaty, gratulacje i wzruszenie odznaczonych. W ich imieniu podziękowała Barbara Ćwiklińska.

W oczekiwaniu na drugą część uroczystości we foyer Filharmonii był czas na kieliszek szampana, gratulacje dla odznaczonych, rozmowy z przyjaciółmi.

Wieczór uświetnił recital fenomenalnego austriackiego pianisty – Ingolfa Wundera.

Maria Przesmycka