Wielkanoc 2011

MEDICUS 4/2011

Wielkanoc 2011

 

„Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał”. Tak wzywa nas Kościół do świętowania największej prawdy naszej wiary. To proste wyznanie i zarazem streszczenie tego, co najważniejsze: Syn Boży przyszedł na ziemię, stał się Człowiekiem, umarł za nas na krzyżu, złożony do grobu, trzeciego dnia zmartwychwstał. O tym zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią przypomina nam każda niedziela, a szczególnie uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Oto Zwycięstwo Miłości i Życia.

Tegoroczne świętowanie Wielkanocy ma dla nas Polaków szczególny wymiar, ponieważ Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie przeżywana pod znakiem beatyfikacji Jana Pawła II. Dlatego warto przypomnieć sobie słowa z orędzia wielkanocnego Papieża Polaka skierowane do nas w 1980 roku. Papież pisał wtedy tak: „Wy, którzy głosicie śmierć Boga, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga z ludzkiego świata, wstrzymajcie się. Chrystus zmartwychwstał! On jest kamieniem węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym. Ale ten kamień został odwalony. Chrystus zmartwychwstał! Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat. Nie odrzucajcie Go wy, którzy w jakikolwiek sposób, w jakiejkolwiek dziedzinie budujecie świat dzisiejszy i jutrzejszy. Którzy budujecie świat ekonomii i polityki, świat nauki i informacji, świat kultury i cywilizacji, świat pokoju […] lub wojny, świat ładu lub terroru. Nie odrzucajcie Chrystusa!”

Szanowni Państwo,

te życzenia, wypowiedziane przez Bł. Jana Pawła II przekazujemy wszystkim, od których zależy kształt współczesnego świata. Bez Chrystusa, Jego Ewangelii i zwycięstwa nad śmiercią nie będziemy w stanie budować cywilizacji miłości i pokoju. Dlatego nie odrzucajmy Chrystusa.

Wszystkim pracownikom Lubelskiej Służby Zdrowia, Lekarzom, Pielęgniarkom i Położnym życzę radości „mimo wszystko”, mimo trosk przygniatających Wam serca! Życzę chrześcijańskiego, paschalnego optymizmu. Przyjmijcie Chrystusa Zmartwychwstałego i pamiętajcie, że wbrew pozorom, ludzi dobrych i szlachetnych jest więcej niż zdeprawowanych. Życzę Wam, Wam szlachetnym i dobrym, abyście wnosili Chrystusowy ład i radość w zgnębione ciało waszych codziennych środowisk. Wasza radość niech zastanowi i zawstydzi tych, którzy nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć, że Chrystus jest jedynym Zbawicielem świata i jedynym ratunkiem świata ginącego na naszych oczach w oparach cywilizacji śmierci. Z wiarą i radością wołajmy nie tylko w kościele: „Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu Chryste, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale!”. Niech ta wspaniała prawda ma coraz wyraźniejszy wpływ na nasze codzienne postawy życiowe. Bo Pan powróci! „Gdy się ukaże Chrystus, […] wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale!” (Kol 3,4).

Radosnego Alleluja!

 

Ks. Wojciech Iwanicki

Duszpasterz Służby Zdrowia

Archidiecezji Lubelskiej

 

www.dsz.oil.lublin.pl

www.dsz.pl