Dziecko – nasz skarb

Konfereja Lekarzy Rodzinnych Lubelszczyzny

Dziecko – nasz skarb

„Po pierwsze – zdrowie dziecka”, pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, III Konferencja Naukowa Lekarzy Rodzinnych Lubelszczyzny, której organizatorem jest Lubelski Oddział Wojewódzki Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (LOW KLRwP).

Spotkanie lekarzy uświetniła miła uroczystość. Prof. Irena Modzelewska otrzymała nagrodę „Wybitnemu pediatrze za pracę i serce dla dziecka”, którą przyznali wszyscy lekarze rodzinni Lubelszczyzny.

– Prof. Modzelewska poświęciła się pracy dla dzieci, ale również wychowała wiele pokoleń lekarzy – mówiła, wręczając nagrodę, pediatra Elżbieta Ganczarska.

W wyjątkowo bogatym i wszechstronnym programie konferencji, która odbyła się 24 października w Collegium Maius, poruszono najważniejsze obecnie zagadnienia związane z opieką nad dzieckiem.

Wykład inaugurujący „Niepokój onkologiczny u dziecka – jakich objawów nie wolno przeoczyć?” wygłosiła dr Hanna Wiśniewski-Ślusarz z DSK, konsultant wojewódzka w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej. Podkreśliła wagę wczesnego wykrycia nowotworu u małych pacjentów i omówiła określone objawy, które powinny lekarzy rodzinnych skłonić do zdecydowanego postępowania.

Ojciec Filip Buczyński, założyciel dziecięcego hospicjum im. Małego Księcia mówił o tym, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy medycyna jest już bezradna. Jak przejść ostatnią drogę z chorym dzieckiem.

Wśród innych tematów konferencji znalazły się tematy omawiające zaburzenia odżywiania na tle psychogennym, problemy otyłości i występowanie zespołów metabolicznych u dzieci; omówiono profilaktykę biegunek rotawirusowych i zakażeń pneumokokowych. Bardzo interesująco o leczeniu skojarzonym astmy mówił prof. Krzysztof Buczyłko, alergolog z UM w Łodzi, a o leczeniu grypy dr Barbara Hasiec, ordynator oddziału chorób zakaźnych dzieci w Lublinie.

– Lekarze rodzinni Lubelszczyzny kontynuują cykl corocznych konferencji, aby stale pogłębiać swą wiedzę. W tym roku zajmujemy się zdrowiem najmłodszych, utrzymując ciągłość z poruszanymi w ubiegłym roku zagadnieniami profilaktyki – mówił prezes wojewódzkiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych Lech Panasiuk.

aa