Bunkry oddane – chorzy już są leczeni

Bunkry oddane – chorzy już są leczeni

 

Trzy nowe bunkry, przeznaczone dla aparatury do radioterapii, oddano 17 listopada br. do użytku w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Powstały w ekspresowym tempie, ich budowa trwała zaledwie 18 miesięcy. Środki na rozbudowę radioterapii pozyskano z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

– Warto marzyć. Nowe obiekty stawiają nasz Zakład Radioterapii z Pracownią Teleradioterapii i Brachyterapii w gronie najnowocześniejszych w Polsce – twierdzi dyrektor COZL, Elżbieta Starosławska.

Rzeczywiście, akceleratory Artiste 1 i Artiste 2 oraz aparat do Brachyterapii HDR, w które zostały wyposażone bunkry, należą do najnowocześniejszych w kraju. Takiej klasy aparatura jest jeszcze tylko w dwóch ośrodkach onkologicznych: w Kielcach i w Szczecinie. Koszt jednego to około 8 mln zł. Akcelerator Ariste jest z powodzeniem wykorzystywany w przypadkach każdej lokalizacji nowotworu. Jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce COZL wykonuje procedurę napromieniania całego ciała, co jest jednym z elementów przygotowań do przeszczepu szpiku kostnego u chorych hematoonkologicznie.

W nowym budynku radioterapii powstała też pracownia brachyterapii, wyposażona w nowoczesną salę operacyjną.

aa