Lekarski kalejdoskop

   Lekarski kalejdoskop   

>> FOTO <<

Zaopiekują się w Janie Bożym

  Pierwsi pacjenci na początku listopada zostali przyjęci do nowo otwartego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Oddział dysponuje 25 łóżkami i jest przygotowany do opieki nad chorymi wymagającymi stałej i długiej opieki, osób przewlekle chorych, po wylewach, trudnych złamaniach itp. Pacjenci płacą miesięcznie za leczenie 70% swojej emerytury lub renty, resztę kosztów pokrywa NFZ.

Praca drogą do zdrowia

 Blisko 40 osób z chorobami psychicznymi znalazło pracę w Zakładzie Aktywizacji Zawodowej, który został uroczyście otwarty na początku listopada br. przy ul. Głuskiej w Lublinie. ZAZ świadczy usługi cateringowe, prowadzi kawiarnię, a także wykonuje usługi porządkowe. Chorzy to głównie osoby ze schizofrenią, zwykle po leczeniu w Szpitalu Neuropsychiatrycznym.

Nie pakuj się do trumny

  Czwórka uczniów z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie zwyciężyła w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mam haka na raka”. Hasło kampanii zdrowotnej, które wymyślili: „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię” stało się już inspiracją dla spotów radiowych i telewizyjnych.

Na początku listopada młodzi ludzie, którzy działają w ramach kampanii „Kobiety – kobietom” otrzymali dyplomy od wojewody lubelskiej Genowefy Tokarskiej.

Pokaż stopy dermatologom

 W Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej przy ul. 3 Maja w Lublinie została przeprowadzona dwudniowa akcja bezpłatnych badań diagnostycznych, które miały wykryć grzybice stóp. Wystarczyło tylko w dniach 12 -13 listopada zgłosić się do poradni i pokazać stopy.

Becikowe, ale pod warunkiem

 Od 1 listopada br. rodzice starający się o tzw. becikowe muszą do składanego wniosku obowiązkowo dołączyć zaświadczenie, że spodziewająca się dziecka kobieta była pod opieką ginekologa. Aby becikowe zostało przyznane – ok. 1 tys.zł – przyszła matka musi odwiedzić ginekologa przynajmniej raz w trymestrze ciąży.

Antybiotyki – Europo, co o nich wiesz?

 Konferencja „Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach” odbyła się 18 listopada br. w Lublinie. W czasie spotkania, które miało miejsce w lubelskim ratuszu, mówiono m.in. o zasadach racjonalnej antybiotykoterapii, antybiotykoterapii celowanej, a także o roli laboratoriów mikrobiologicznych w ochronie antybiotyków.

Grypa przez granice przenika

 

 Transporty z pomocą medyczną trafiły z Lubelszczyzny do walczącej z epidemią grypy Ukrainy. Władze regionu przeznaczyły na ten cel część rezerw budżetowych: samorząd Lublina 100 tys zł, a samorząd województwa 110 tys. zł. Już na początku listopada br. na Ukrainę pojechały konwoje z lekami i urządzeniami medycznymi. Informacje o epidemii grypy u wschodnich sąsiadów sprawiły, że z lubelskich aptek i hurtowni leków w ciągu kilku dni zniknęły jednorazowe maseczki.

Nowy szpital – prezent na święta dla Chełma

 

 Po 26 latach od rozpoczęcia budowy w Chełmie ruszy nowy szpital wojewódzki. Budynek ma osiem kondygnacji i powinien być oddany do użytku pod koniec grudnia br. Zamknięcie trwającej ponad ćwierć wieku budowy stało się możliwe dzięki pomocy rządu, który w tym roku przekazał na chełmską inwestycję blisko 20 mln zł.