Lekarski kalejdoskop

     LEKARSKI KALEJDOSKOP     

>> FOTO <<

Bądź krewniakiem – oddaj krew

 

 Nowoczesny ambulans do poboru krwi, należący do fundacji „Krewniacy” gościł pod koniec sierpnia na pl. Litewskim. Ambulans im. Jana Pawła II odwiedził nasze miasto w trakcie ogólnopolskiej wakacyjnej akcji, kiedy tradycyjnie stacjom krwiodawstwa kończą się zapasy krwi. Autobus zakupiono dzięki ofiarności Polaków, którzy wysyłali SMS-y na ten cel. Samochód jeździ po całym kraju, zachęcając do oddawania krwi.

 Aby białaczka  nie weszła w krew

W ostatnich dniach sierpnia można było skorzystać z bezpłatnych badań krwi w centralnym laboratorium szpitala przy ul. Staszica w Lublinie. Akcja odbyła się ramach trwającej kampanii społecznej „Białaczka, sprawdź, czy nie weszła Ci w krew”, którą zorganizowała Fundacja Urszuli Jaworskiej i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Wszystkie badania analizował lekarz hematolog.

 Kruche kości? Pokaż w osteobusie

 W trakcie trzech najbliższych miesięcy na Lubelszczyźnie zostanie przebadanych około 10 tysięcy osób, które będą chciały sprawdzić, czy nie są zagrożone osteoporozą. Badania prowadzone są w specjalnym osteobusie, który odwiedzi blisko 100 miejsc w naszym regionie – zawsze będzie stał przed aptekami zrzeszonymi w programie Max Medium.

Pierwszy postój osteobus miał na początku września przed apteką przy ul. Kruczkowskiego w Lublinie.

 Wreszcie jabłka zamiast chipsów!

 Weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza program „Owoce dla szkół”. Dzięki niemu dzieci z klas I-III szkół podstawowych będą za darmo otrzymywać porcje owocowo-warzywne. W ten sposób mają być zmieniane nawyki żywieniowe dzieci. Na Lubelszczyźnie do programu przystąpiło ok. 70% podstawówek.

 Postraszyć na zdrowie

 „Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”, to hasło, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży „Mam haka na raka”. Jego autorami są lubelscy uczniowie z I LO im. Staszica.

Młodzi ludzie mają nadzieję, że te mocne słowa skutecznie przełamią bariery tkwiące w kobietach, które całymi latami nie korzystają z profilaktyki. Zwycięzcy konkursu w nagrodę wyjechali na obóz językowy do Londynu. Na podstawie ich pomysłu powstał też plakat, film promocyjny i spot radiowy. Będą towarzyszyć akcji, która potrwa przez pół roku.

 Grypa tuż tuż – ruszył sezon na szczepienia

 Ponad 6 i pół tysiąca mieszkańców Lublina, którzy ukończyli 65. rok życia od połowy września może już korzystać z bezpłatnych szczepień profilaktycznych przeciwko grypie. Miasto przeznaczyło na ten cel niemal 200 tys. zł. Pozostali za szczepionkę muszą zapłacić ok. 30 zł.

 Naturalnie o NaProTechnologii

 W dniach 12-13 września, w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona naprotechnologii, akceptowanej przez Kościół metodzie leczenia niepłodności. Uczestniczył w niej pochodzący z USA prof. Thomas Hilgers, ginekolog, który wspólnie z żoną Susan jest inicjatorem tej metody. W obradach, które odbyły się w Collegium Maius, uczestniczył m.in. prof. Bogdan Chazan, a wśród organizatorów znalazła się Klinika Położnictwa i Perinatologii lubelskiego UM. Jak mówi Maciej Barczentewicz, ginekolog z Lublina, który jest prezesem Fundacji Instytutu Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła, konferencja miała pokazać możliwości i osiągnięcia naprotechnologii.