Na męskie problemy – zielony laser

Na męskie problemy – zielony laser

 

Urolodzy ze Szpitala Kolejowego w Lublinie od kilku tygodni mogą przy operacjach schorzeń prostaty korzystać z nowoczesnego urządzenia. To tzw. zielony laser, który w skuteczny i szybki sposób pomaga pacjentom.

Na początku sierpnia pierwsze zabiegi przy użyciu zielonego lasera wykonał w Lublinie kierownik Kliniki Urologicznej Centralnego Szpitala Wojskowego MON w Warszawie prof. Henryk Zieliński.

Laser będziemy stosować przy fotoselektywnej waporyzacji gruczołu krokowego, czyli przy odparowywaniu przerośniętej prostaty – wyjaśnia dr Adam Jędzura, ordynator oddziału urologii szpitala kolejowego. – Zabieg trwa maksymalnie 40 minut, wykonujemy go w systemie chirurgii jednego dnia, bo już kilka godzin po zabiegu pacjent może iść do domu. W tradycyjnej metodzie leczenia przerośniętej prostaty urolodzy stosowali u 80-90 proc. chorych mężczyzn operację usunięcia gruczołu w czasie tzw. przezcewkowej elektroresekcji.

Zielony laser pozwala na usunięcie przerośniętego gruczołu przez cewkę moczową. Zabieg jest bezkrwawy, a jego efektem jest trwałe uwolnienie od dolegliwości i zachowanie pełnej sprawności seksualnej. Metoda została opatentowana w USA i nazywana jest nowym złotym standardem w leczeniu tzw. łagodnego przerostu prostaty (nawet u młodszych mężczyzn). Zabieg w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga również cewnikowania pacjenta.

Do najważniejszych zalet zielonego lasera należy zaliczyć też bardzo niskie ryzyko powikłań. To bardzo ważne, bo mężczyźni nie tracą zdolności do czynności seksualnych (erekcji) i nie grozi im nietrzymanie moczu. Zabiegom mogą być również poddawani pacjenci z niewydolnością krążeniową czy chorobami kardiologicznymi – podkreślają urolodzy.

Lubelscy urolodzy liczą na kontrakt z NFZ na ten rodzaj usług. Zabieg nie jest tani, jego koszt to 9 tys. zł.

To pierwsze takie urządzenie na terenie województwa lubelskiego. Szpital na razie je dzierżawi, ale jest szansa, że wart ponad milion złotych aparat zostanie kupiony i pozostanie w Lublinie.        aa