Lekarski kalejdoskop


    Lekarski Kalejdoskop     

LEKARSKI KALEJDOSKOP – ZDJĘCIA

20 lat Izb Lekarskich W związku z 20-leciem Odrodzonego Samorządu Lekarskiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał odznaczenia państwowe jego zasłużonym członkom i działaczom. Uroczystego wręczenia odznaczeń, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonała 30 maja br., podczas uroczystych obchodów 20-lecia Odrodzonego Samorządu Lekarskiego w Poznaniu, w Auli Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego doradca prezydenta Anna Gręziak, która również odczytała list Lecha Kaczyńskiego.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał prezes LIL Andrzej Ciołko, a prof. Ewa Tuszkiewicz najwyższe odznaczenie Izb Lekarskich – „Meritus Pro Medici”, przyznawane osobom szczególnie zasłużonym dla samorządu lekarskiego.

 
Nowy sprzęt do rehabilitacji dzieci Wielofunkcyjny aparat z wyposażeniem do elektroterapii, stół rehabilitacyjny, laser przyśpieszający regenerację stanów pourazowych, rower do ćwiczeń, bieżnia to tylko część nowego sprzętu, jaki w czerwcu br. trafił do Zakładu Rehabilitacji DSK w Lublinie.

Sprzęt o wartości ponad 79 tys. zł został przekazany szpitalowi przez Stowarzyszenie Przyjaciół DSK „I Ty możesz pomóc choremu dziecku”.

 
Testowali słuch Bezpłatne badania słuchu dla wszystkich chętnych odbyły się pod koniec czerwca przed lubelskim Ratuszem, także w Chełmie. Problem z niedosłuchem ma coraz więcej osób, stąd pomysł na przeprowadzenie akcji uświadamiającej wagę prawidłowego słyszenia. Chętni mogli skorzystać z badań słuchu i konsultacji protetycznych.
 

 
Leczyli u Małego Księcia W hospicjum im. Małego Księcia odbył się dzień otwarty. Zainteresowani mogli skorzystać z porad u specjalistów m.in. w gabinecie stomatologicznym, gdzie wykonywane są zabiegi w znieczuleniu ogólnym.

Otwarta niedawno w hospicjum poradnia świadczy usługi medyczne także osobom nie objętym pomocą hospicyjną.

 

 
Student leczy w wakacje Już po raz kolejny, w Zwierzyńcu koło Zamościa odbył się letni obóz, w czasie którego grupa młodych medyków – studentów lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, pod okiem doświadczonej kadry naukowej leczyła i badała mieszkańców miasteczka. Koordynatorką tegorocznej akcji była prof. Krystyna Lupa. W czasie obozu działały m.in. gabinety: laryngologiczny, dermatologiczny, kardiologiczny, okulistyczny, a także laboratorium analityczne.
 

 
Wernisaż wakacyjny Wystawa malarstwa pt. „Kwiaty, pejzaże, abstrakcje” Izabelli Edeńskiej zagościła w czerwcu w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy”. Prace znanej autorki można było oglądać przez całe wakacje. Wystawa czynna do 10 września.
Noc w Aptece Muzeum
 

Tłumy zwiedzających przewinęły się przez zabytkowe wnętrza lubelskiej Apteki Muzeum przy ul. Grodzkiej w czasie tegorocznej akcji nocnego zwiedzania muzeów, która odbyła się pod koniec maja. Na nocnych gości w aptece czekała wystawa roślin trujących.

 
Naukowy zjazd psychiatrów Już po raz czternasty odbyły się pod koniec maja Lubelskie Spotkania Naukowe. W czasie tegorocznego zjazdu, tematem przewodnim były wielodyscyplinarne badania nad schizofrenią, ale także m.in. sesje poświęcone badaniom neurofizjologicznym i psychofarmakoterapii schizofrenii. O lubelskiej szkole psychiatrii mówił m.in. prof. Marek Masiak.
 

 
Odra w Puławach opanowana Ponad 130 osób – głównie mieszkańców puławskiego osiedla zamieszkiwanego przez Romów – poddano szczepieniom przeciwko odrze po tym, jak odnotowano 25 przypadków tej zakaźnej choroby (15 osób z tego powodu trafiło do szpitala). Aby zaszczepić dorosłych i nie dopuścić do rozwoju epidemii, miasto przeznaczyło 5 tys. zł.
 

 
Luxmed z jakością Laboratorium Diagnostyczne Centrum Medycznego Lux­med z Lublina, należące do największych na terenie południowo-wschodniej Polski (rocznie wykonuje ponad milion badań) otrzymało w maju certyfikat jakości ISO 9001:2008. Centrum świętuje w tym roku 17. rocznicę powstania.