Piękniejsze życie

Piękniejsze życie

 

Od 20 lat w 19 krajach na całym świecie wdrażany jest w życie program „Look Good… Feel Better”. Jest to wymyślona w Stanach Zjednoczonych forma terapii dla kobiet leczonych onkologicznie. Program polega na udzieleniu porad kosmetycznych kobietom, które właśnie przechodzą lub w ciągu ostatnich lat były poddawane chemioterapii lub radioterapii. Podczas bezpłatnych warsztatów kobiety spotykają się z kosmetyczkami, które uczą je, w jaki sposób można zadbać o swój wygląd w czasie choroby. Pokazują, jak tuszować uciążliwe, szczególnie dla kobiet, efekty leczenia, takie jak brak rzęs, brwi czy sińce pod oczami. Na zajęciach pacjentki mają okazję nie tylko nauczyć się makijażu, ale przede wszystkim zapomnieć o chorobie i przez kilka krótkich godzin zająć się sprawieniem sobie przyjemności. Program wspiera Polski Związek Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej.

W Polsce program nosi nazwę „Piękniejsze życie” i, jak na razie, prowadzony jest tylko w trzech ośrodkach w kraju: w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej przy ul. Roentgena w Warszawie, w Klinice Onkologicznej przy ul. Wawelskiej w Warszawie oraz w Klinice Pneumonologii, Onkologii i Alergologii w Państwowym Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 w Lublinie.

Chcemy zaktywizować kobiety cierpiące na choroby nowotworowe i pomóc im otworzyć się i wyjść do ludzi – mówi koordynatorka programu w Lublinie dr Kamila Wojas-Krawczyk. – Początkowo pacjentki są nieufne. Niechętnie się odzywają, ale w trakcie zajęć coraz bardziej otwierają się i zaczynają żartować, zadawać pytania i wymieniać się różnymi doświadczeniami z innymi uczestniczkami. Dzięki temu warsztaty uczą je nie tylko, jak zadbać o piękny wygląd zewnętrzny, ale także tego, że choroba nie musi oznaczać wykluczenia.

W Lublinie warsztaty odbyły się dopiero trzy razy. – Na razie niewiele osób wie o naszym pomyśle. Kobiety, które do tej pory brały udział w warsztatach, wyszukiwałam prawie na siłę. Bardzo liczymy na to, że o możliwości odbycia takich warsztatów będą informować na przykład lekarze onkolodzy, ale najbardziej liczymy na panie pielęgniarki. To właśnie one są z pacjentkami w czasie zabiegów. Mamy nadzieję, że powiedzą swym podopiecznym o naszym projekcie – mówi dr Kamila Wojas-Krawczyk.

Bardzo odpoczęłam w czasie tych warsztatów. Myślę, że nasi bliscy, ale także nasi lekarze często nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo jest nam potrzebne oderwanie się od myślenia o chorobie. O warsztatach powiedziała mi jedna z koleżanek. Cieszę się, że wzięłam w nich udział – mówi Małgorzata, jedna z uczestniczek spotkania. – Na początku niespecjalnie jakoś chciałam brać udział w tych warsztatach. Ale w końcu zdecydowałam się i nie żałuję! Wyszłam z uśmiechem na twarzy i naprawdę na te dwie godziny zapomniałam o bożym świecie. A już na pewno o chorobie – mówi druga z uczestniczek.

W Lublinie warsztaty odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Najbliższe planowane są na 25 czerwca. W zajęciach uczestniczy każdorazowo 10 pacjentek. Zapisy pod numerami telefonów: 081 724-42-93 (dr Kamila Wojas-Krawczyk, koordynator na region lubelski); 081 724-44-31 (sekretariat Kliniki) lub u pań pielęgniarek na każdym oddziale Kliniki Pneumonologii. Strona programu: www.piekniejszezycie.org.

Agata Paz