W regionie nie ma lepszych

W regionie nie ma lepszych

Najlepsza uczelnia w regionie to Uniwersytet Medyczny, który tak wysoką pozycję zajął w opublikowanym w połowie maja ogólnopolskim rankingu szkół wyższych, który przygotowała redakcja „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”.

Na liście uczelni akademickich znajduje się 90 uczelni z całego kraju. Wśród nich są uczelnie medyczne – na pierwszym miejscu (i na 9. na całej liście) znalazł się Uniwersytet Medyczny w Poznaniu; drugie miejsce przypadło Akademii Medycznej we Wrocławiu (13. miejsce w kraju), a miejsce trzecie – Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie (14. w kraju).

Tym samym UM otwiera listę uczelni lubelskich – dopiero osiem oczek za nim znalazł się Katolicki Uniwersytet Lubelski (zajął 22. miejsce), na miejscu 34. uplasował się Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej; na miejscu 45. znalazł się Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska zajęła dopiero 55. miejsce. Lubelski UM w zeszłym roku był na miejscu 17. w krajowej rywalizacji. Tym bardziej więc z awansu cieszą się władze uczelni, które uważają, że to zasługa wprowadzonych zmian, m.in. zintegrowanego systemu oceny jakości kształcenia, podwyższonych kryteriów awansu naukowego i podwyżek dla najlepszych pracowników. Niebagatelne jest też otwarcie uczelni na świat.

O miejscu w rankingu decydowały punkty przyznawane za cztery cechy uczelni: prestiż, siłę naukową, warunki studiowania i umiędzynarodowienie studiów. Na każdą z tych cech składało się jeszcze kilka szczegółowych kryteriów, m.in. cytowania prac naukowych, osiągnięcia sportowe, programy prowadzone w językach obcych. aa