Szczepić, aby chronić

Szczepić, aby chronić

 

W połowie marca wystartowała kolejna edycja kampanii „Szczepisz = Chronisz. Stop Pneumokokom”, której celem jest edukacja w zakresie szczepień przeciw chorobom pneumokokowym.

Akcja dotarła także do Lublina, gdzie 1 kwietnia odbyło się poświęcone jej spotkanie z organizatorami, lekarzami, a także ambasadorką kampanii Pauliną Holtz, aktorką, mamą dwójki dzieci i orędowniczką szczepień.

Kampanię „Szczepisz = Chronisz. Stop Pneumokokom” rozpoczął „Błękitny Miesiąc Edukacyjny” – akcja ogólnopolska, której celem jest przekazanie rodzicom jak najszerszej wiedzy z zakresu profilaktyki pneumokokowej. W około 400 przychodniach w całej Polsce każdy rodzic mógł nie tylko zaszczepić swoje dziecko, ale również otrzymać pomocne materiały z informacjami dotyczącymi zarówno szczepień, jak i pneumokoków.

Profilaktyka poprzez szczepienia to najbardziej skuteczny, a także najtańszy sposób zapobiegania ciężkim chorobom oraz ich często dramatycznym w skutkach powikłaniom. Dotyczy to również pneumokoków, powszechnie występujących bakterii, które mogą wywołać ciężkie choroby inwazyjne, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę, zapalenie płuc. – Grupą szczególnie zagrożoną chorobami powodowanymi przez pneumokoki są małe dzieci, przede wszystkim te od 2. miesiąca życia, których układ odpornościowy jest najsłabszy, choć zagrożenie dotyczy także dzieci starszych, do dwóch lat – mówiła ordynator oddziału chorób zakaźnych dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie dr Barbara Hasiec, podkreślając, że nie warto zwlekać z zaszczepieniem dziecka, aż pójdzie ono do przedszkola.

Najnowsze badania wykazały, że dzieci przebywające w rodzinnych domach także są nosicielami tych powszechnie występujących bakterii.

Dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie specjalnie dla kampanii opracowała poradnik, w którym odpowiada na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące szczepień przeciwko pneumokokom. Autorka jest ekspertem w zakresie szczepień dzieci, od lat na co dzień pracuje z rodzicami małych dzieci. Poradnik jest dostępny we wszystkich przychodniach biorących udział w „Błękitnym Miesiącu Edukacyjnym”, a także, w formie elektronicznej, na stronie internetowej kampanii.

Dla wielu rodziców barierą w szczepieniach, zalecanych przez ministerstwo zdrowia, ale nie refundowanych, jest koszt szczepionki – ok. tysiąc złotych za cztery dawki. Jednym z celów kampanii, do którego zachęcała Paulina Holtz, jest przekonanie zarówno rodziców, jak i innych krewnych małych dzieci, że trudność tę można pokonać, traktując szczepienie przeciwko pneumokokom jako prezent dla dziecka na całe życie.

Warto, aby najbliżsi, zamiast drogich zabawek czy innych podarunków, np. z okazji chrztu czy urodzin, podarowali dziecku to, co najważniejsze – szansę na zdrowe życie. Takie wsparcie będzie nieocenioną pomocą dla wielu rodziców – przekonywała aktorka.

Lubelski urząd miasta od roku wspiera akcję szczepień przeciwko pneumokokom – w 2008 roku z miejskiej kasy wydano na ten cel 200 tys. zł, szczepiąc 917 dzieci. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel dwa razy więcej pieniędzy. Dzięki temu zostanie zaszczepionych ok. dwóch tysięcy dzieci urodzonych w 2006 roku.

Anna Augustowska