Kinezjoterapia uciskowa

Kinezjoterapia uciskowa

 

Krwiaki pourazowe, pooperacyjne, po pobieraniu krwi do badań laboratoryjnych, a także po stosowaniu leków obniżających krzepliwość, np. clexane, to dla pacjentów nie tylko kilkutygodniowy problem kosmetyczny, ale również dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchów oraz czasami groźne odczyny zapalne. A tymczasem są metody, które w sposób wręcz zasadniczy skracają okres leczenia, ale, jak dotychczas, nie stosowano ich w zbyt szerokim zakresie.

W latach 70. ubiegłego wieku dr Kenzo Kase opracował metodę nazwaną kinesiology taping, która w sposób zasadniczy skraca okres wchłaniania krwiaków. W porozumieniu z japońską firmą Nitto Denko został wyprodukowany oryginalny elastyczny plaster, który zastosowano w terapii i po pewnych modyfikacjach używa się go nadal. Plaster jest wykonany z wysokiej jakości bawełny z warstwą akrylu o kształcie sinusoidy i z wyglądu przypomina zwykły plaster opatrunkowy. Jego grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster jest elastyczny, wodoodporny, przepuszczalny dla powietrza, co pozwala na niezakłóconą wymianę cieplną. Zachowuje swoje właściwości przez wiele dni po nałożeniu na skórę i nie ogranicza czynności higienicznych. Posiada certyfikat UE i jest zarejestrowany jako produkt medyczny. W terapii tej wykorzystuje się aplikacje: mięśniową, więzadłową, powięziową, korekcji powięziowej, limfatyczną i funkcjonalną oraz połączenia tych technik w zależności od potrzeb terapeutycznych. Opasywanie plastrem wykonywane jest po uprzedniej ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych. Efektem tego stosunkowo prostego zabiegu jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią, co usprawnia mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywuje procesy samoleczenia.

Metoda kinezjoterapii uciskowej stosowana jest w celu zmniejszenia obrzęków i redukcji krwiaków. Jest ona bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów, działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po zastosowaniu i utrzymuje się po usunięciu plastra.

Terapia układu limfatycznego z wykorzystaniem tej metody pozwala na usprawnienie krążenia krwi i chłonki, zmniejsza zastoje tkankowe i istniejący stan zapalny. Zachowany jest także pełen zakres ruchów, następuje normalizacja napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejsza się ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują się zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, ułożenia powięzi i skóry oraz występuje poprawa mikrokrążenia. Współistniejące przy wielu schorzeniach zaburzenie ruchomości powięzi jest mechanizmem utrudniającym samoleczenie. Dlatego zmniejszenie restrykcji mięśniowo-powięziowych za pomocą tej metody ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek, a w efekcie wspomaga procesy samoleczenia w organizmie.

Metoda kinezjoterapii uciskowej ma zastosowanie w fizjoprofilaktyce, w ortopedii i traumatologii (bóle kręgosłupa i obrzęki kończyn), neurologii, reumatologii, chirurgii i kardiochirurgii (krwiaki pooperacyjne), pediatrii, ginekologii i położnictwie, medycynie sportowej i wielu innych.

Jak mówi mgr Ireneusz Hałas, kierownik Ośrodka Terapii Dziennej WOMP-u w Lublinie, zabiegi przy zastosowaniu tej metody są refundowane przez NFZ, a lekarz, który ma umowę z Funduszem, na skierowaniu wydanym pacjentowi powinien napisać: „kinezjoterapia uciskowa tkanek miękkich”. Zabiegi są wykonywane w ośrodkach i gabinetach rehabilitacyjnych, które mają odpowiednio przeszkolony personel. Okresowo organizowane kursy szkoleniowe, które pozwalają uzyskać wymagane uprawnienia, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy i fizjoterapeutów.

Jerzy Jakubowicz