Mały Książę” już mieszka przy ul. Lędzian
Blisko 12 lat, czyli od chwili swego powstania, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia czekało na ten dzień – dzień otwarcia nowoczesnej, wielofunkcyjnej siedziby placówki przy ul. Lędzian w Lublinie.
Uroczyste poświęcenie Domu Małego Księcia odbyło się 18 marca br. Poświęcenia obiektu i przecięcia wstęgi dokonał metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński
Budowa tego imponującego budynku – 4,5 tys. m2 rozpoczęła się w czerwcu 2007 roku. Inwestycję sfinansowano głównie z akcji charytatywnych prowadzonych na rzecz hospicjum. Kosztowała ponad 18 mln zł.
W nowym budynku przy ul. Lędzian mieści się, obok hospicjum dla dzieci z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami, centrum terapii, gabinet stomatologiczny, w którym prowadzone jest leczenie w znieczuleniu ogólnym oraz ośrodek rehabilitacyjny z częścią noclegową, wypożyczalnia sprzętu medycznego i apteka.
Placówka dysponuje 80 łóżkami dla dzieci i ich opiekunów, dużym placem zabaw, biblioteką, salą telewizyjną i komputerową. Jak mówi założyciel i prezes hospicjum ojciec Filip Buczyński, wszystko po to, aby mali podopieczni mogli czuć się tu bezpiecznie i dobrze, aby nie dominował klimat szpitala, ale sanatorium i rodzinnego domu. Ośrodek ma pełnić rolę miejsca, gdzie można wypocząć, integrować poprzez wspólną zabawę i sztukę. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku – jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Obecnie pod jego opieką znajduje się około 50 dzieci.
Hospicjum im. Małego Księcia zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi schorzeniami. Dążeniem Hospicjum jest poprawa jakości życia podopiecznych. Hospicjum w ramach promocji filozofii i postawy opieki paliatywnej, prowadzi szkolenia oraz badania w dziedzinie opieki paliatywnej w pediatrii, a także działalność wydawniczą.
Ale jak podkreśla ojciec Filip, Dom Małego Księcia jest otwarty dla wszystkich pragnących skorzystać z oferowanej tu pomocy. Na dzieci po wypadkach komunikacyjnych, ze schorzeniami ortopedycznymi czekają sale rehabilitacyjne. Dla dzieci, które straciły rodziców, a także dla rodzin, które pozostają w żałobie po utracie dziecka czeka centrum terapii z gabinetami psychologiczno-pedagogicznymi i salami do psychoterapii.
Anna Augustowska