„Mały Książę” już mieszka przy ul. Lędzian

Mały Książę” już mieszka przy ul. Lędzian

 

Blisko 12 lat, czyli od chwili swego powstania, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia czekało na ten dzień – dzień otwarcia nowoczesnej, wielofunkcyjnej siedziby placówki przy ul. Lędzian w Lublinie.

Uroczyste poświęcenie Domu Małego Księcia odbyło się 18 marca br. Poświęcenia obiektu i przecięcia wstęgi dokonał metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński

Budowa tego imponującego budynku – 4,5 tys. m2 rozpoczęła się w czerwcu 2007 roku. Inwestycję sfinansowano głównie z akcji charytatywnych prowadzonych na rzecz hospicjum. Kosztowała ponad 18 mln zł.

W nowym budynku przy ul. Lędzian mieści się, obok hospicjum dla dzieci z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami, centrum terapii, gabinet stomatologiczny, w którym prowadzone jest leczenie w znieczuleniu ogólnym oraz ośrodek rehabilitacyjny z częścią noclegową, wypożyczalnia sprzętu medycznego i apteka.

Placówka dysponuje 80 łóżkami dla dzieci i ich opiekunów, dużym placem zabaw, biblioteką, salą telewizyjną i komputerową. Jak mówi założyciel i prezes hospicjum ojciec Filip Buczyński, wszystko po to, aby mali podopieczni mogli czuć się tu bezpiecznie i dobrze, aby nie dominował klimat szpitala, ale sanatorium i rodzinnego domu. Ośrodek ma pełnić rolę miejsca, gdzie można wypocząć, integrować poprzez wspólną zabawę i sztukę. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku – jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Obecnie pod jego opieką znajduje się około 50 dzieci.

Hospicjum im. Małego Księcia zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi schorzeniami. Dążeniem Hospicjum jest poprawa jakości życia podopiecznych. Hospicjum w ramach promocji filozofii i postawy opieki paliatywnej, prowadzi szkolenia oraz badania w dziedzinie opieki paliatywnej w pediatrii, a także działalność wydawniczą.

Ale jak podkreśla ojciec Filip, Dom Małego Księcia jest otwarty dla wszystkich pragnących skorzystać z oferowanej tu pomocy. Na dzieci po wypadkach komunikacyjnych, ze schorzeniami ortopedycznymi czekają sale rehabilitacyjne. Dla dzieci, które straciły rodziców, a także dla rodzin, które pozostają w żałobie po utracie dziecka czeka centrum terapii z gabinetami psychologiczno-pedagogicznymi i salami do psychoterapii.

Anna Augustowska