Lekarski kalejdoskop

Lekarski kalejdoskop

Sportowa medycyna leczy zimnem

 

 Uroczyste otwarcie nowej siedziby Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Sportowej odbyło się pod koniec lutego przy ul. Nowy Świat w Lublinie. Nowocześnie wyposażony obiekt, w którym znajdują się m.in. komory do krioterapii, poświęcił abp Józef Życiński. Jak podkreśla dyrektor ośrodka Anna Rutczyńska-Rumińska, z leczenia niskimi temperaturami mogą korzy-stać nie tylko sportowcy, ale także osoby ze schorzeniami, np. ortopedycznymi czy reumatycznymi.

 

 LEP nie poszedł źle

 W wiosennej edycji Lekarskiego Egzaminu Państwowego wzięły udział 183 osoby, zdecydowana większość – 172 osoby – zdała. Najlepszy wynik otrzymał Michał Miszczak. Do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego przystąpiło 76 osób; 66 osób zdało. Najlepsza okazała się Marlena Kosior.

 W radiu o ratowaniu szpitali

 Debatę poświęconą rządowemu programowi „Ratujmy polskie szpitale” zorganizowano 12 marca br. w siedzibie Polskiego Radia Lublin. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, dyrektorzy szpitali, związków zawo-dowych i mediów. W czasie dyskusji poruszono sprawę przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego.

 Pielęgniarki obradowały

 Już po raz XXIII obradowały pielęgniarki i położne na okręgowym zjeździe, który odbył się 14 marca br. w Collegium Ma-ius UM w Lublinie. W czasie obrad dr n. hum. Beata Dobrowolska wygłosiła wykład: „Obowiązki moralne w kodeksach etyki zawodowej pielęgniarek w Europie”.

 

 Sejmik poręczył – bank dał

 Sejmik województwa w czasie obrad 23 lutego br. jednogłośnie poręczył 30 mln zł kredytu dla szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Ta decyzja przyniosła efekt – 17 marca br. bank Nordea przyznał szpitalowi pożyczkę w takiej właśnie wysokości.

 Barwy Gór Skalistych

 W Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U lekarzy”, 28 lutego br. odbył się wernisaż Piotra Trojanowskiego, asystenta w Kli-nice Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Lublinie, który zaprezentował wystawę swoich fotografii pokazują-cych niezwykłe piękno i imponujący majestat Gór Skalistych – od Parku Jasper w Kanadzie poprzez malowniczą drogę Ice-field Parkway do Banff.

 

Serca trafią do kontroli

 Dwa tysiące mieszkańców Lublina w wieku między 30 a 65 rokiem życia będzie mogło skorzystać z programu badań, które ocenią ryzyko choroby niedokrwiennej serca, pomogą wykryć zagrożenie zawałem czy udarem mózgu. Badania będą wyko-nywane w Ośrodku Rehabilitacji Kardiologicznej w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

 Kabaretowo u emerytów

 „Nie chcemy skleroz, niech żyje Eros i przyrost naturalny!” – tak wesoło i trochę frywolnie bawili swoich kolegów w czasie spotkania lekarzy emerytów LIL lekarze: Stanisława Jakubowska-Kusz, Maria Pietras i Wojciech Citkowski. Akompaniował im na pianinie Witold Fijałkowski.

 

Ambasador Małego Księcia

 Ojciec Filip Buczyński, założyciel i prezes Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia otrzymał w kategorii osoba tytuł Ambasadora Lubelszczyzny. Tytuł ten jest przyznawany od 10 lat osobom szczególnie zasłużonym dla regionu.