Lekarski kaleidoskop


Charytatywnie balowaliDwunasty Bal Charytatywny, który organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół DSK „I Ty możesz pomóc choremu dziecku” oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny, odbył 24 stycznia w sali Audytorium Maximum. Dochód z imprezy, a także z towarzyszącej balowi aukcji obrazów, przeznaczony jest na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Dochód w tym roku wyniósł 33, 5 tys. zł.
Grypa postraszyłaKilka placówek w regionie, między innymi szpital w Parczewie i Radzyniu Podlaskim, podjęło decyzję o wstrzymaniu lub ograniczeniu odwiedzin w swoich szpitalach. Wszystko z powodu wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, które zaobserwowano pod koniec stycznia.

W pierwszych dniach lutego, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informowała o ponad 4 i pół tysiącach nowych zachorowań w regionie. Sześć osób z powodu pogrypowych powikłań trafiło do szpitala.
 
O zdrowiu publicznym na UMPodjęto decyzję o powołaniu nowego wydziału na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Ma to być Wydział Zdrowia Publicznego, który zostanie wyłoniony z Wydziału Pielęgniarstwa i Nauki o Zdrowiu.

Pod koniec stycznia, senat Uniwersytetu Medycznego w Lublinie powołał pełnomocnika rektora, który zajmie się przygotowaniem i organizacją wydziału.
 
Uśmiech dzieci wojnyWernisaż niecodziennej wystawy fotograficznej odbył się 10 lutego w holu Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Ryszard Majewski, dziennikarz Radia Lublin zaprezentował ponad 30 fotograficznych portretów dzieci z Iraku i Afganistanu.

Chciałem pokazać, że dzieci nawet w rejonach ogarniętych wojną, są dziećmi; chcą się bawić, mają swoje marzenia, potrzebują radości – mówił autor zdjęć.

Zdjęcia powstały podczas reporterskich wyjazdów Ryszarda Majewskiego do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych w Islamskiej Republice Afganistanu w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF oraz do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku, w latach 2007–2008.

Po raz pierwszy zdjęcia zaprezentowano podczas tegorocznego Balu Charytatywnego „I ty możesz pomóc choremu dziecku”. W czasie towarzyszącej balowi aukcji wiele zdjęć zostało sprzedanych – na łączną kwotę 4 600 zł. Zdjęcia będą stałą ekspozycją w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.
 
O cierpieniu w Dniu ChoregoUroczystą mszą świętą w intencji cierpiących odprawioną w lubelskiej archikatedrze uczczono tegoroczny Dzień Chorego. Takie msze odprawiono też w większości szpitali na Lubelszczyźnie. W Hospicjum Dobrego Samarytanina odbyła się dyskusja na temat godności cierpiącego człowieka, o tym, jak choroba zmienia widzenie świata i jak trudnym jest etapem w życiu. 

Dzień otwarty na onkologii

Z okazji 9. Światowego Dnia Walki z Rakiem, 7 lutego w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odbyła się akcja „otwartych drzwi”, w czasie której można było skorzystać z szerokiej informacji o sposobach walki z nowotworami i o profilaktyce. Zainteresowani uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjnych na temat zachowań prozdrowotnych.Uzdrowisko uratowane

Nałęczów mógł utracić rangę uzdrowiska z powodu zbyt dużego hałasu – obowiązujące normy zostały przekroczone o 20 procent. Przyczyną jest nadmierny ruch samochodowy biegnący przez centrum miasta. Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia zażądało od władz Nałęczowa wprowadzenia planu naprawczego i kompleksowego rozwiązania sytuacji, którą uzdrowić może budowa obwodnicy. Nałęczów ma na to 10 lat.

 Otwarcie o depresji

W Lublinie odbyło się Forum Przeciw Depresji, ogólnopolska kampania społeczna, która organizowana jest od 2007 roku. Jej celem jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwu, że depresja nie jest chwilowym stanem czy złym nastrojem, który sam minie, ale poważną chorobą, którą trzeba leczyć. Szacuje się, że w Polsce na depresję może cierpieć nawet co trzeci Polak, ale po pomoc zgłasza się jedynie połowa chorych.

W Lublinie, w ramach Dni Otwartych Forum Przeciw Depresji na KUL, odbyły się wykłady na temat depresji, a także bezpłatne konsultacje lekarzy psychiatrów.