Kodeks walki z rakiem
Kodeks walki z rakiem

Zachorowanie na raka nie wynika ze złego losu. Nawet jeśli w rodzinie są skłonności do chorób nowotworowych, a nawet zwłaszcza wtedy, można zapobiec zachorowaniom, gdyż o ich wystąpieniu przesądzają zachowania zdrowotne. Nowotwory złośliwe określane są jako Man Made Diseases (choroby wyprodukowane przez człowieka), ponieważ 80-90% zachorowań wynika z szeroko rozumianych czynników zewnętrznych: stylu życia, nawyków żywieniowych, zachowań społecznych, miejsca pracy.

– Właśnie po to powstał Europejski Kodeks Walki z Rakiem. To zbiór najważniejszych zaleceń, których stosowanie może zapobiec wywołaniu nowotworów złośliwych.

Profesor Witold Zatoński, koordynator Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, podkreśla, że zdrowie Polaków zależy od tego, jak wiele osób uda się przekonać do zmiany stylu życia.

Na początku XXI wieku możliwości medycyny pozwalają zapobiec trzeciej części zachorowań na nowotwory złośliwe; 1/3 nowotworów, jeśli zostaną wcześnie wykryte, można wyleczyć, a w wypadku 1/3 przypadków można polepszyć standard życia chorych na raka – twierdzi prof. Zatoński.

W województwie lubelskim rocznie rejestruje się około 8 tys. nowych zachorowań. W porównaniu z ubiegłą dekadą liczba ta wzrosła o blisko 3 tys. przypadków. Walka z rakiem to przede wszystkim zadanie każdego z nas – mówiono na konferencji w Lublinie.

Co jest najważniejsze w zapobieganiu nowotworom? Bezapelacyjnie rzucenie palenia papierosów. To chroni nie tylko przed rozwojem raka płuc, ale także wielu innych nowotworów, które, jak dowodzi nauka, są tytoniozależne.

– To właśnie rak płuc jest w województwie lubelskim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Na szczęście jednak mężczyźni po 40 roku życia zaczynają rzucać palenie. Niestety nie można tego powiedzieć o kobietach i niebawem w zachorowaniach na raka płuc dogonią mężczyzn – relacjonowała Beata Kościańska z COZL.

W profilaktyce nowotworowej niezwykle ważny jest ruch. Aktywność fizyczna to potężna broń przeciwko rakowi. Coraz więcej badań to udowadnia – podkreślają lekarze. Nie powinno się także rezygnować z badań profilaktycznych. Nie tylko tych popularnych, jak cytologia czy mammografia. Wielkim i wciąż wstydliwym problem jest rak jelita grubego. W województwie lubelskim, jak i w całej Polsce i Europie, to jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet i mężczyzn. Powszechniejsze badania kolonoskopowe, dostępne dla osób po 50. roku życia, pomogłyby lekarzom w walce z tą chorobą.

aa

 

11 przykazań
dla zdrowia

 

1.  Nie pal tytoniu; jeśli palisz, zaprzestań palenia. Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal w obecności niepalących.

2.  Kontroluj wagę, wystrzegaj się otyłości.

3.  Codziennie zażywaj ruchu i uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

4.  Każdego dnia jedz warzywa i owoce; jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych.

5.  Jeśli pijesz alkohol, piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe, pij je umiarkowanie; nigdy nie upijaj się.

6.  Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Zwracaj uwagę na znamiona na skórze.

7.  Przestrzegaj przepisów dotyczących ochrony przed kontaktem ze znanymi substancjami rakotwórczymi.

8.  Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

9.  Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

10. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.