Aby ludzkość ujrzała ŚwiatłośćAby ludzkość ujrzała Światłość

Tak sparafrazowane słowa proroka Izajasza mogłyby posłużyć za wyjaśnienie sensu obchodzenia co roku święta Narodzenia Pańskiego. Są to szczególne dni, gdyż przypominają o tajemnicy obecności Boga wśród nas. A przypominać trzeba, ponieważ żyjemy w wieku techniki, zabiegania, prezentów i przemieszania wielu wartości. W chaos, który sami tworzymy na tym świecie, wchodzi Bóg, aby „ludzkość krocząca w ciemnościach ujrzała światłość wielką; aby nad mieszkańcami kraju mroków zabłysło światło”.

Jest to światło samego Boga, usiłujące przebić się przez neony reklam i szyldów: zapraszających, informujących, ale też ogłupiających i zagłuszających ludzką naturę. Może więc warto się zatrzymać i zastanowić się, co tak naprawdę jest dziś ważne?

Wigilia to taki wieczór, gdy jaśniej świeci

Rodzinna gwiazdka,

Kiedy życzenia składamy bliskim

Przez biel opłatka.

Kiedy z daleka w rodzinne progi

Dzieci przybiegną,

A serca miłość i przebaczenie

Zlewa się w jedno.

Jakby amnestia zakwitła w blasku

Wielkiego święta,

By innym smutku z doznanej krzywdy

Już nie pamiętać…

Dzieci całują rodziców twarde

od pracy ręce…

Czemuż w niejednym domu dni takich

Nie bywa więcej?

 

Tak pięknie o świętach pisała poetka Maria Kozaczkowa.

Niech świąteczna zaduma nad Betlejem i cudem, który wydarzył­ się tam w Świętą Noc przeszło dwa tysiące lat temu, skłoni nas do refleksji nad własnym życiem. Niech Święta Bożego Narodzenia nie upłyną nam tylko na jedzeniu i pogawędkach, ale na czymś więcej: na prawdziwym poszukiwaniu Boga, jak to czynili pasterze. Czego sobie i Wam, Pracownikom Lubelskiej Służby Zdrowia, z całego serca życzę.

Przyłączmy się do aniołów, którzy śpiewali: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie”.

I niech tak się stanie: w naszych rodzinach, w naszym narodzie i na całym świecie.

 

Ks. Wojciech Iwanicki

Archidiecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia

 

Zapraszam na spotkanie opłatkowe pracowników lubelskiej służby zdrowia, które odbędzie się 11 stycznia 2009 r. (niedziela) w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy ul. Staszica po mszy świętej o godz. 18.00.