Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Wielokulturową przeszłość Włodawy już po raz dziesiąty przypominano w czasie Festiwalu Trzech Kultur, który odbył się w dniach 11–14 września br.

Przez całe stulecia w leżącej nad Bugiem Włodawie żyli obok siebie przedstawiciele różnych tradycji: katolickiej, żydowskiej i prawosławnej. Od dziesięciu lat organizatorzy festiwalu – Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego – starają się pokazać wielobarwną historię tego miejsca. Jest teatr, muzyka, warsztaty i sesje naukowe, są wystawy.

W tegorocznej edycji uczestniczyli także lekarze z LIL: Dariusz Hankiewicz zaprezentował obok cerkwi instalację fotogramów „Droga do cerkwi”, a także wystawę 28 dużych fotografii „Jezus, Christos, Jahwe”, która była prezentowana w dawnej Kaplicy Najświętszego Serca Jezusowego.

Z kolei Krzysztof Sak zaprezentował diaporamę „Modlitwa”.

– Nie przygotowywałem specjalnych zdjęć na festiwal. Zostałem zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu, bo organizatorom spodobały się moje prace, które zobaczyli na mojej stronie internetowej. Zgodziłem się, bo od lat fotografuję cerkwie i synagogi, a także kościoły katolickie – mówi Dariusz Hankiewicz.

Zdjęcia z cyklu „Jezus, Christos, Jahwe” zostały przygotowane w oryginalny sposób – te pokazujące chrześcijaństwo są czarno-białe, judaizm wykonano w sepii, a prawosławie w kolorze.

 

aa