Mistrzowie szos w Bychawie

Kolarstwo

Mistrzowie szos w Bychawie

W dniach 23–24 maja br. odbyły się po raz szósty Mistrzostwa Polski Medyków w Kolarstwie Szosowym (oprócz mistrzostw lekarzy rozegrano także mistrzostwa pracowników firm farmaceutycznych i farmaceutów). Już od pięciu lat wyścigi odbywają się w okolicach podlubelskiej Bychawy. W pierwszym dniu rozgrywana była jazda indywidualna na czas na dziesięciokilometrowej trasie. W kategorii open zwycięzcą został Grzegorz Tomasiak z Lublina z rewelacyjnym czasem 13’09’’, trzy sekundy później sięgnął mety ubiegłoroczny zwycięzca Wojciech Jurasz z Poznania, a trzecie miejsce wywalczył Paweł Szaduro z Gdańska.

Następnego dnia został rozegrany wyścig ze startu wspólnego, w którym zawodnicy poszczególnych kategorii walczyli o koszulki Mistrza Polski. Trasa o długości 90 km, miejscami wyraźnie pagórkowata, przy dość silnym wietrze stwarzała znakomite warunki do ataków i ucieczek. Pierwszą z akcji wykonali w duecie wymienieni wyżej Wojtek z Pawłem. Tych dwóch świetnych czasowców odjechało peletonowi, uzyskując przewagę sięgającą półtorej minuty. Topniejąca grupa pościgowa jednak nie próżnowała i na początku trzeciego okrążenia dopadła śmiałków. Kilka kilometrów dalej uformowała się ucieczka pięciu kolarzy, peleton jednak nie stracił ich z oczu i dogonił. Decydująca akcja wyścigu to skok triumfatora czasówki kilkanaście kilometrów przed metą. Grzegorz Tomasiak zachował wystarczająco dużo sił, by wytrwać aż do kreski i dojechał, zwyciężając pewnie kilkadziesiąt sekund przed kolejnym ucieczkowiczem. Drugie miejsce przypadło Pawłowi Szaduro, trzecie w bratobójczym finiszu wywalczył lublinianin Michał Małysza. Za nim finiszowali kolejno: Robert Krawczyk, Tadeusz Bizewski, Dariusz Morawski i organizator wyścigu Krzysztof Matras. W kategorii C zwyciężył Tomasz Kaczmarek, natomiast w kategorii D Alek Pańko.

Zdecydowane uznanie należy się paniom. Pierwsza z nich finiszowała Katarzyna Kościów z Opola, wyprzedzając na ostatnich 200 m Agnieszkę Bolestę Katarzynę Jurkiewicz. W kategorii B pań zwyciężyła Krystyna Socha, pokonując Miśkę Przyłuską i Teresę Zajusz. Dokładne wyniki zawodów można zobaczyć na www.szosa.eu.

Mamy nadzieję, że wszystkich uczestników zobaczymy za rok!!!

Organizatorzy dziękują: Lubelskiej Izbie Lekarskiej, Naczelnej Izbie Lekarskiej oraz Markowi Skarżyskiemu (REMA-DENT) – głównym sponsorom zawodów.

Krzysztof Matras