Noblista w Lublinie

Noblista w Lublinie

James Watson radził,
jak zostać odkrywcą

James D. Watson – współodkrywca podwójnej spirali DNA i laureat nagrody Nobla za odkrycie jej struktury, pod koniec czerwca przyjechał z tygodniową wizytą do Polski. Odwiedził też Lublin, gdzie 25 czerwca na Uniwersytecie Medycznym w Collegium Maius spotkał się z lubelskimi naukowcami, studentami i władzami regionu. Odebrał tu też Złoty Medal uczelni.

– James Watson to papież nauki, którego można porównać do Darwina, Roentgena, Einsteina czy Marii Skłodowskiej-Curie – tak entuzjastycznie witał niezwykłego gościa dr Henryk Cioczek, lekarz pracujący w USA, który zorganizował wizytę noblisty.

– Nie rozpoznaję siebie w tej prezentacji – stwierdził z humorem wybitny uczony i w równie lekkim stylu wygłosił wykład, w którym zdradził kilka cennych rad dla przyszłych odkrywców. Zachęcał m.in., aby siadać przed wykładowcą w pierwszym rzędzie, zadawać pytania, dociekać i nie wierzyć bezkrytycznie we wszystko, co mówią. Zachęcał do pracy w weekendy, dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną. – Warto mieć wielki cel, który uczyni cię wyjątkowym – radził młodym naukowcom.

Dr James D. Watson urodził się w 1928 r. w Chicago (stan Illinois). Na Uniwersytet w Chicago wstąpił w wieku 15 lat. W 1953 r. razem z Francisem Crickiem opracował model przestrzenny helisy DNA, za co w 1962 r. zostali uhonorowani nagrodą Nobla. Watson miał wtedy zaledwie 34 lata.

Był jednym z pomysłodawców i pierwszym szefem programu zsekwencjonowania całego ludzkiego genomu – „Human Genome Project”. Od 1968 r. do przejścia na emeryturę w 2007 był dyrektorem laboratoriów Cold Spring Harbor. Obecnie kieruje pracami nad genetycznym podłożem chorób psychicznych­, zwłaszcza­ schizofrenii, na którą cierpi jeden z jego synów. Jest jednym z pierwszych ludzi na świecie, którzy poznali szczegółową sekwencję własnego genomu. Napisał jedną z najbardziej znanych książek popularnonaukowych pt. „Podwójna helisa”.

W czasie wizyty w Polsce uczony gościł w Warszawie, gdzie w budynku Wydziału Biologii UW dokonał uroczystego otwarcia wystawy „Honest Jim: James Watson jako pisarz” poświęconej swym dokonaniom naukowym. Dokonał też odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci zamordowanych we Lwowie 5 lipca 1941 r. polskich profesorów wraz z rodzinami. Tablicę ufundował prof. Wacław Szybalski, wybitny polski biotechnolog i genetyk z Uniwersytetu Stanu Madison w Wisconsin, prywatnie przyjaciel Watsona.

Noblista wraz z żoną odwiedził także Kraków, gdzie gościł na Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz Zamość.

Anna Augustowska