Świat w obiektywie młodych fotografów

Świat w obiektywie   młodych fotografów

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Studentów Medycyny wymyślili i zorganizowali studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Lublin we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Fotograficznym. Grand Prix tegorocznej edycji zdobyła Aneta Borkowska z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie za pracę pt. Oko. Fotografia ta zdobyła również wyróżnienie w kategorii Człowiek, a także nagrodę Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy”.  
– W tym roku na konkurs nadesłano ponad pół tysiąca prac – prawie trzy razy więcej niż rok temu, kiedy impreza startowała! – mówił, nie kryjąc dumy, jeden z pomysłodawców i organizatorów konkursu Jerzy Bednarski, student wydziału lekarskiego UM w Lublinie, członek IFMSA-Poland.
Prace nadesłało 60 autorów z całej Polski. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem a jej finał odbył się 19 kwietnia w Galerii „U Lekarzy” przy ul. Chmielnej w Lublinie.
– Jurorzy pod przewodnictwem Jana Magierskiego ze Związku Polskich Artystów Fotografików i Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego oceniali prace w kilku kategoriach: Krajobraz, Architektura, Natura, Ruch i Człowiek. Ta ostatnia kategoria cieszyła się zdecydowanie największym powodzeniem – relacjonuje Bednarski. Organizatorzy zauważyli, że wielu młodych fotografików zdecydowało się na fotografie czarno-białe oraz liczny i aktywny udział płci pięknej.
– Jest to już druga edycja konkursu, kierowanego do studentów kierunków medycznych. Cieszymy się, że spotkał się z takim odzewem! Już pierwsza edycja pokazała, że młodzi medycy interesują się nie tylko fotografią rentgenowską. Tegoroczny konkurs tylko nas w tym utwierdził. Poziom nadesłanych prac jest bardzo wysoki, światło, perspektywa, świeżość tematów – niejeden profesjonalny fotograf może im tego pozazdrościć – mówił przewodniczący Komisji Kultury LIL Dariusz Hankiewicz.
Prace młodych fotografików można oglądać w galerii „U lekarzy” przy ul. Chmielnej do 13 czerwca br.

Anna Augustowska
• Tajmnicze „Oko”, fotografia, która zdobyła Grand Prix. Kim jest autorka tego zdjęcia? – pytamy Anetę Borkowską, laureatkę Grand Prix Konkursu.
– Jestem studentką II roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także II roku Politechniki Warszawskiej. A Oko to mój autoportret. Chociaż dużo bardziej niż siebie wolę fotografować krajobraz i kwiaty.
• Także w czerni i bieli?
– Zdecydowanie nie! Kiedy fotografuję świat, robię to w kolorze. To ma zresztą związek z moją pasją jeszcze z czasów liceum, kiedy uczęszczałam na lekcje rysunku i malarstwa. Niestety, studia na obu kierunkach pochłaniają tyle czasu, że o malowaniu musiałam zapomnieć, przynajmniej na jakiś czas. Dlatego w moim życiu pojawiła się fotografia – zamieniłam farby i pędzle na obiektyw aparatu.
• A skąd pomysł na podwójne studia – zresztą trudne i dość odległe od siebie?
– Po pierwsze, nie takie trudne. Medycyna wymaga przede wszystkim pamięciowego opanowania kolejnych partii materiału, nie mam z tym kłopotu. Natomiast politechnika daje mi to, co lubię – szansę na pogłówkowanie. Nie są to też kierunki tak bardzo odległe. Ja marzę o tym, aby połączyć je w jedno, i mam nadzieję, że mi się uda. W przyszłości chcę zajmować się biomateriałami. Może wynajdę jakiś super materiał np. do produkcji protez naczyń krwionośnych czy stawów…  

 

rozmawiała
Anna Augustowska

Laureaci

Grand Prix Konkursu
Aneta Borkowska (Warszawa) – Oko

Pierwsza nagroda w kategorii Ruch
Przemysław Cieślak (Bydgoszcz) – Świat to za mało

Pierwsza nagroda w kategorii Architektura
Michał Pędziwiatr (Kraków) – Hong Kong I

Wyróżnienia w kategorii Krajobraz
Piotr Buda (Warszawa) – Nadmorska Papasocja
Piotr Buda (Warszawa) – Bałtyk zimą
Paweł Mika (Lublin) – III Wojna światowa – miasto płonie

Wyróżnienia w kategorii Architektura
Marcin Kielan (Wrocław) – Ostrów Tumski
Marcin Kielan (Wrocław) – Brooklyn Bridge

Wyróżnienia w kategorii Natura
Jakub Szczerbicki (Kraków) – Orzech
Jakub Szczerbicki (Kraków) – Krokus
Adrian Kowalik  (Lublin) – Perłowe Królestwo
Piotr Buda (Warszawa) – A to Polska właśnie

Wyróżnienia w kategorii Ruch
Przemysław Cieślak (Bydgoszcz) – Przecież mnie znasz
Jarosław Janusik – Kto mnie dogoni

Wyróżnienia w kategorii Człowiek
Jacek Szoka  (Białystok) – Spoza miłości
Aneta Borkowska (Warszawa) – Oko
Urszula Kalata (Warszawa) – Pustka

Dyplom Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego
Jacek Szoka  (Białystok) – Spoza miłości

Nagroda Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy”
Aneta Borkowska (Warszawa) – Oko

Wyróżnienie Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej „U Lekarzy”
Urszula Kalata (Warszawa) – Pustka