Intymne zdrowie kobiet

Intymne zdrowie kobiet

Ząbki czosnku, sok z cebuli, szare mydło, nasiadówki, okłady z kefiru lub maślanki – to tylko niektóre z domowych sposobów stosowanych w XXI w. przez Polki na problemy w obrębie układu moczowo-płciowego.

Te dość zaskakujące wyniki przyniosły badania, które w grupie tysiąca kobiet w wieku od 15 do 55 lat przeprowadzono ostatnio w Polsce. Omawiano je w czasie zorganizowanej 5 marca br. w Warszawie ogólnopolskiej konferencji pt. „Zdrowie intymne kobiet”.

Jednym z prelegentów był dr Jacek Tomaszewski z Kliniki Ginekologii Operacyjnej AM w Lublinie, który w swoim wystąpieniu podkreślał istotną rolę probiotyków w zachowaniu intymnego zdrowia kobiet.

– Dbając o swoje zdrowie intymne, kobiety powinny korzystać z produktów probiotycznych. Szczególnie tych, które zawierają korzystne dla układu moczowo-płciowego bakterie Lactobacillus rhamnosus GR-1 i Lactobacillus reuteri RC-14. Właśnie te szczepy probiotyczne odbudowują i korzystnie wpływają na fizjologiczną mikroflorę i pH pochwy.

Tego typu probiotyki warto stosować nie tylko w specyficznych sytuacjach, np. podczas antybiotykoterapii, podróży czy po operacjach w obrębie układu moczowo-płciowego, ale także na co dzień.

– Probiotyki stosowane przez zdrowe kobiety to doskonała profilaktyka – podkreślano w czasie konferencji.

aa